Aynasız Fotoğraf Makinelerinin DSLR’lerden Farkı Nedir?

Makine seçerken hangisinin sizin için en iyisi? Doğru kararı verebilmeniz için bu iki sistemin benzer ve farklı yönlerini mercek altına aldık.

Photoline - - Içindekiler -

Aynasız bir fotoğraf makinesi nedir ve onları DSLR fotoğraf makinelerinden ayıran şeyler nelerdir? Değiştirilebilir objektifli kameraların dünyasına yeniyseniz, kendinize bu soruyu sorabilirsiniz. Ancak her marka kendi sisteminin yararlarını öne sürerken, hangisinin sizin için en iyisi olduğunu anlamak biraz zor olabilir.

Aynasız bir fotoğraf makinesinin ne olduğunu (ve de ne olmadığını) daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için ayrıntılarına bakıp, nasıl çalıştığından farklı stillere, DSLR fotoğraf makinesinden hangi noktalarda ayrıldığını görmeye çalışacağız. Aynasız bir fotoğraf makinesini tanımlama Adından da anlaşılacağı üzere aynasız bir fotoğraf makinesi, DSLR fotoğraf makinelerinin kilit bir bileşeni olan yansıtma aynasını içermeyen bir fotoğraf makinesidir. Bir DSLR’deki ayna, ışığı optik vizöre yansıtır. Aynasız bir fotoğraf makinesinde ise optik vizör yoktur. Bunun yerine, görüntü sensörü her zaman ışık alır, böylece LCD ekran veya elektronik vizör (EVF) üzerinde resminizin dijital görünümünü sağlar. Aynasız fotoğraf makinelerine “aynasız” denir, çünkü DSLR’ler “aynalı” olarak adlandırılırlar.

Şimdi, “aynasız” terimi biraz kafa karıştırıyor. Değiştirilebilir lensli aynasız dijital fotoğraf makinesinin çıkışına kadar bu terim pek kullanılmadı, ancak birçok fotoğraf makinesi türünde yansıtma aynası yoktur. Teknik olarak bir bak-ve-çek modeli, Leica rangefinder ve hatta daha eski filmli modeller gibi ayna içermeyen bir fotoğraf makinesi. Bununla birlikte, “aynasız” terimi genelde ya elektronik vizörü olan veya vizörü hiç bulunmayan, dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerini tanımlamak için kullanılıyor ve burada da bunun için kullanacağız. Ancak zaten farklı fiyat noktalarında DSLR fotoğraf makinelerimiz varsa, aynayı kaldırmanın ve yeni bir kamera kategorisi oluşturmanın ne anlamı var? Temel neden basitçe boyuttur. Fotoğraf makinesinin gövdesinde yer kaplayan büyük ayna kutusu olmaksızın, aynasız fotoğraf makineleri DSLR’lerden çok daha küçük üretilebiliyor. Yeni başlayanlar ve sıradan fotoğrafçılar için popüler olan bu tasarım, artık profesyonellerin alanına da taşındı. Aşağıda ek avantajlarını da göstereceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.