Merhaba

Photoline - - Editörden -

Geniş bir perspektif ile Türkiye ve dünyadaki sosyoekonomik gelişmeler, çevresel sorunlar, daha özele inince iş ve aile hayatındaki olası problemler, trafik hatta özlemle beklenen ama aşırısı bezdirme noktasına getiren aşırı sıcaklar insanları terapi, nefes seansları, çakra açtırmak gibi alternatif destek alma ihtiyacına itiyor. Yeni hobiler geliştirmek de bu zihinsel kurtuluş yollarından biri. Belki de eşinize dostunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri onları fotoğrafa özendirmek olacak. Fotoğraf çekmeye başladıklarında onlar için dünyanın daha da güzel bir yer haline gelmeye başladığını göreceksiniz.

Photoline dergisi olarak, her sayıda Çetin Özer’in hazırladığı “foto yorum”, Candan Tırtıl’ın “foto hikaye” ve Cem Kıvırcık’ın “Atölye” köşelerinde fotoğrafa amatörce gönül vermiş kişilerin fotoğraflarına farklı konseptler içinde yer vererek, onların bu güzel uğraşına destek olmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla toplum huzuruna da karınca kararınca katkı sağlıyoruz.

Yeni bir fotoğraf makinesi satın alacaksınız. Bu makine aynalı mı yoksa aynasız mı olacak? Arasındaki farkları biliyor musunuz? İşte bu sorularınıza yanıt bulabilmek için bir dosya konusu hazırladık. Hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilmeniz için bu iki teknolojinin benzer ve farklı yönlerini mercek altına aldık.

Sokak fotoğrafçılığı fotoğrafın en yaygın, en çok ilgi duyulan alanlarından biridir. Photoline dergisi olarak bugüne kadar bu konuda pek çok makale kaleme aldık. Ama bu seferki biraz farklı. “Sokak fotoğrafçılığında bahanelere yer yok” adıyla hazırladığımız dosyada, esprili bir üslupla, sokak fotoğrafçılığının meşakkatli bir iş olduğunu, bahanelere yer olamadığını söylüyoruz.

Candan Tırtıl geçen şubat ayında Kars’a gitmişti. Oradan harika fotoğraflarla geri döndü. Bu ay Kars’da çektiği İshak Paşa Sarayı’na Photoshop’da oynayarak artistik bir hava vermiş. Köşesinde fotoğrafı çerçevelere nasıl böldüğünü adım adım anlatıyor.

Instagram’da her gün binlerce, milyonlarca fotoğraf paylaşılıyor. Kritik soru şu: Bunlar arasında kendi fotoğrafımı nasıl öne çıkarıp, daha fazla beğeni alırım? Cem Kıvırcık bu soruya cevap olacak harika bir yazı hazırlamış.

Gün batımı kızılın bin bir tonu ile fotoğrafçılar için harika bir dekor oluşturur. Fakat etkileyici bir gün batımı fotoğrafı çekmek hiç de kolay değil. Editörümüz Özgür Semerci kendi tecrübelerinden yola çıkarak gün batımı fotoğrafı çekerken dikkat edilecek noktaları anlatıyor.

Bana göre Vietnam’ı en iyi tarif eden kelimeler “azlığın çokluğa ulaştığı ülke” olabilir. Yıllarca savaşlarla, yoksullukla uğraşmışlar. Tüm bunlara rağmen içlerindeki “çokluğu” görebilen bir toplum. Fotoğraf Gezginleri bu ay Niko Guido’nun rehberliğinde Vietnam sokaklarında.

İyi bir portre çekmek ustalık ister. Fotoğraf bilgisi kadar insan psikolojisinden de iyi anlamak gerekiyor. İş bunlarla da bitmiyor. Çekilen fotoğrafı retouchlamak için çok iyi bir Photoshop bilgisine, renk bilgisine ihtiyaç var. Yazarımız Özlem Dikel bu ayki yazısında portre fotoğrafın düzeltilmesi ile ilgili tecrübelerini sayfasına aktarmış.

Fotoğrafa yeni başlayanlar için objektif seçimi en kafa karıştırıcı konulardan biridir. Çekilen fotoğrafın türüne, konusuna göre objektif seçimi farklılaşır. Yazarımız Feridun Arslan, objektif seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili çok faydalı bir yazı hazırlamış.

Hakan Hatay, uzun bir süredir yıldız fotoğrafı yazıyor. Geçen sayıda da çektiği harika fotoğraflardan birini kapak yaptık. Bu sayıda ise, yıldız döngüsü çekerken kadrajda dikkat edilecek noktaları anlatmış.

Usta fotoğrafçı Çetin Özer bu ay kendi köşesinde sizlerden gelen birbirinden güzel fotoğrafları yorumluyor. Bu ay portfolyo sayfasında Mustafa Çopuroğlu’nun fotoğraflarına yer veriyoruz. Bir sonraki sayıya kadar kendinize iyi bakın...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.