Photoshop vs Lightroom

Photoshop mu yoksa Lightroom mu kullanmalıyım? Cevapları yazımda.

Photoline - - Içindekiler - Özlem Dikel

Photoshop mu yoksa Lightroom mu kullanmalıyım? Hangisi daha kolay? Aralarındaki farklar neler

En çok aldığım sorulardan biridir? Photoshop mu yoksa Lightroom mu kullanmalıyım? Ne zaman Photoshop kullanmalıyız ne zaman Lightroom? Aralarındaki farklar neler? Hangisi daha kolay? Tüm bu sorularınızı bu yazıda cevaplıyorum. Öncelikle Photoshop’tan başlayalım.

1) Photoshop nedir?

Photoshop ilk zamanlarda basit bir fotoğraf düzenleme aracı olarak piyasaya çıktı. 1990 yılından bu yana gelişerek reklamcılar, grafik tasarımcılar, yayıncılar, mimarlar, fotoğrafçılar ve 3 boyutlu animasyoncuların da kullanabileceği geniş bir alana sahip bir yazılım haline geldi. Photoshopta animasyon için karakter çizebilir, panoramik fotoğraf düzenleyebilir, retouch yapabilir ve fotoğraflarınıza daha birçok müdahalede bulunabilirsiniz. Photoshop uçsuz bucaksız bir program.

2) Lightroom nedir?

Lightroom’u, Photoshop’un yapamayacağı özellikleriyle Photoshop’un bir alt versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Lightroom’da fotoğraflarınızı tek bir yerden yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz. Photoshop, Lightroom ile kıyaslandığında çok daha ileri düzeyde bir programdır. Fakat çektiğiniz çok sayıda karenizi düzenlemek ve bunları arşivlemek için Photoshop’u kullanmanız size ciddi vakit kaybettirir. Fotoğrafları sınıflandırmak, binlerce fotoğraf içinden aradığını bulmamız epey uğraştırıcı bir iş. Fakat Lightroom’un arşivleme özelliği size bu anlamda çok kolaylık sağlayacaktır. Lightroom, veritabanı olarak kullanılan fotoğraf düzenleme yazılımı olup, fotoğrafın tüm verilerini otomatik olarak okur. Fotoğrafın çekildiği tarihi, kamera modeli, enstantane, diyafram, ISO ayarı, beyaz dengesi, gibi bütün verileri katalog olarak yeni bir veritabanına kaydeder. Lightroom’da açtığınız her bir fotoğrafa başlık, anahtar kelime ve etiket gibi ilave bilgiler verebilirsiniz. Bu işlem size yüzlerce fotoğraf arasında aradığınız fotoğrafın hemen bulunması, düzenlenmesi ve gruplandırılmasını sağlar. Photoshop’ta bu işlemleri malesef yapamazsınız. Özetle Photoshop’u bir fotoğraf editleme aracı olarak düşünürseniz Lightroom fotoğrafları sınırlı düzenleyen, sınıflandıran bir fotoğraf yönetim aracıdır.

3) Lightroom’un fotoğraf düzenleme kapasitesi

Lightroom fotoğraf düzenlemeyi kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Bu özellikleri aşağıda sizler için sıralıyorum.

Histogram: Histogram, kırpma & düzeltme, nokta (leke) kaldırma, kırmızı göz düzeltme

Basic: Beyaz dengesi, renk tonu ve sıcaklığı, pozlama, kurtarma (geri alma), dolgu ışığı, siyahlar, parlaklık, kontrast, canlılık. Curves: Parlak alanlar, karanlık ve gölgeler. HSL / color/ B&W: Renk değişimleri, canlılık, parıltı Ayrıntı: Keskinleştirme miktarı, gölgeleme, gürültü azaltma, parlaklık, kontrast, renk. Split Toning: Ton değişimleri. Lens düzeltme: Bozulma, renk sapması, çerçeve parlaklığı azaltma. Efektler: Kırpma sonrası vignetting biçimi, yuvarlaklık, keskinlik, parlak alanlar, çizgi miktarı, boyut, pürüzlülük.

Kamera Kalibrasyon: Profil, gölge tonu, temel kırmızı renk ve canlılık, yeşil renk ve canlılık, mavi renk ve canlılık.

4- Photoshop’un özellikleri

RAW formatındaki fotoğrafınızı, Photoshop’ta açtığınız zaman Lightroom’da bahsettiğim tüm özellikleri Adobe Camera RAW’da da bulabilirsiniz. Lightroom biraz farklı görünse de yaptığınız her işlem Camera RAW ile aynıdır. Yukarıda Lightroom ve Camera Raw panellerini karşılaştırmanız için ekran görüntülerini bulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi her ikisi de tam olarak aynı özelliklere sahip.

5) Peki Lightroom mu yoksa Photoshop mu kullanmalıyım?

Burda tercihinizi sizin fotoğraftan beklentinize göre yapmanızdan yanayım. Eğer bir reklam fotoğrafı çektiyseniz hiç şüphesiz ki Photoshop kullanmak zorundasınız. Ama bir seyahat fotoğrafı çektiyseniz sadece renk düzenleme ve arşivleme yapmak istiyorsanız, tercihinizi Lightroom’dan yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hangisi daha kolay önce hangisini öğrenmeliyim diyorsanız, size cevabım, Lightroom olacaktır. Çünkü Lightroom’u öğrenmek Photoshop’tan daha kolay. Lightroom çok sayıda ve ileri düzeyde resim işleme araçı içeriyor. Lightroom iş akış süreci oluşturmanızda size yardımcı olur. Lightroom tüm fotoğraflarınızı tek bir yerde kataloglara ayırdığından fotoğraflarınızı daha kolay bulmanızı sağlar.

Lightroom, asıl dosyanın değiştirilmesine izin vermez. Photoshop’ta ise bunu yapamazsınız. Photoshop’ta History özelliğini kullanmak için her değişikliği ayrı bir layerda saklamanız gerekir. Eğer ayrı layerda muhafaza etmezseniz eskiye dönemezsiniz. Lightroom da ise, geçmişte yaptığınız değişiklikler muhafaza edilir.

Peki Lightroom ve Photoshop’u çözdük, hangisini hangi durumda kullanmamız gerektiğine yeterince hakimiz ama hala fotoğraflarımızdan istediğimiz performansı alamıyoruz?

Doğru renklerde fotoğraf üretmeniz için öncelikle renk kalibrasyonu, çözünürlüğü, ekran kalitesi başarılı bir monitöre ihtiyacınız olacaktır.

Az önce sizlere bahsettiğim tüm o renk ayarlarındaki en iyi verimi başarılı bir monitörde çalıştığınız taktirde alabilirsiniz.

O yüzden size tavsiyem yazılımlara gösterdiğiniz önemi monitörünüze de göstermenizdir. Ben tüm dijital düzenlemelerimi Viewsonic VP serisinden VP2768 model 27’’ monitörü kullanarak yapıyorum. Böylelikle renk ve görüntü kalitesi mükemmel olan bir monitörle emeğim ve zamanım birleşince ortaya başarılı işler çıkmış oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.