Canon EOS R

Canon’un ilk tam kare sensörlü (Frame Sensörlü) aynasız fotoğraf makinesi.

Photoline - - Advertorial - Yazı: Mert Gündoğdu

Canon, geçtiğimiz günlerde Londra’da yaptığı lansman ile RF bayonetine sahip ilk fotoğraf makinesi olan öncü EOS R sistemini, geliştirdiği RF lenslerini ve EF serisine eklediği yeni lenslerini duyurdu. Canon EOS R ile birlikte artık makinelerdeki ayrımını kompakt aynasız ve tam kare sensörlü aynasız fotoğraf makinesi olarak yapacak.

Bu yüzden EOS M Serisi ve EOS R Serisi birbirinden tamamen farklı iki konsept ve lens ailesi olarak hayatlarına devam edecekler. Bununla beraber Canon’un D-SLR ailesi hem EOS M ailesi, hem de rakipsiz seçenekleriyle EF ve EF-S lens ailesi de yeni modellerle karşımıza çıkmaya devam edecek. Bunun en büyük kanıtı ise EOS R’in tanıtıldığı gün EF-M 32mm f/1.4 USM, 400mm ve 600mm’nin yenilenmiş versiyonlarının da tanıtılması diyebiliriz. Canon EOS R, D-SLR gibi ağır bir makine taşımak istemeyen ancak D-SLR kalitesinde fotoğraf çekmek isteyenler ve hali hazırda Canon lensleri olan ama hafif bir gövde arayan kullanıcılar için ideal bir fotoğraf makinesi. Ayrıca yazının en başında EOS R’nin 0.05 saniye ile dünyanın en hızlı odaklamasını sağlayan full frame fotoğraf makinesi olduğunu ve - 6 EV’de yani neredeyse karanlıkda da odaklama yapabildiğini söylemekte fayda var.

Sessiz çekim yapabilme özelliğine sahip EOS R, karanlık ortamlarda en hızlı ve yüksek netlikte odaklanmayla profesyonel kareler elde edilmesini sağlıyor. Tam manuel ses ayarı, hareketli ve dokunmatik LCD ekranı, manuel odak olanaklarına sahip EOS R daima açık Bluetooth özelliği sayesinde seyahatte, gezide her yerde çekimlerini akıllı telefonlarına anında aktarmak isteyenler için ideal bir seçenek. GPS verilerinin kaydedilmesine de imkan veren yeni sistem EOS R, Canon Camera Connect uygulaması üzerinden uzaktan çekim yapılarak yaratıcı çekimlere ilham veriyor.

Gövde ve Tasarım

EOS R’nin klasik Canon çizgilerinden oluşan maskülen bir tasarımı var. Kullanım sırasında herhangi bir şekilde ergonomi problemi yaşatmayan ele harika oturan muhteşem çizgilere sahip. Özellikle nispeten büyük grip kısmı ile makineyi tutuşu gerçekten kusursuz. Diğer aynasız makinelerindeki ergonomi problemleri ya da serçe parmağın dışarıda kalması gibi durumlar söz konusu değil. Kötü hava şartlarına karşı koruyan magnezyum alaşımlı gövdesi ve sezgisel ara yüzü ile uzun süreli çekim yapma fırsatı sunuyor. 3.1”inç 2.100.000 noktaya sahip dokunmatik ve hareketli bir LCD ekran mevcut. Aynasız makinelerdeki en önemli noktalardan bir tanesini de kesinlikle Vizördür. Dahili Vizör 0.5 inç, 3.6 milyon noktalı çok

yüksek bir çözünürlüğe sahip. Aynı zamanda 120 fps yenileme hızına sahip. Vizörün hemen sol tarafında ise diopter ayarı bölümü bulunuyor. Vizör kadrajı %100 oranında gösteriyor, yani vizörde ne görünüyorsa fotoğrafta aynı açı elde ediliyor.

Kişileştirilebilme:

Tüm Canon fotoğraf makineleri kişileştirilebilme konusunda kullanıcılara eşsiz imkanlar sunuyor. Ancak EOS R’a geldiğimiz zaman artık bu işin neredeyse son noktaya ulaştığını söyleyebiliriz. Fotoğraf makinesinin, hem vizörü, hem LCD ekranı, hem tuşları, hem Multi Bar Tuşu, hem de lenslerin üzerinde bulunan Kontrol Halkasına değişik özellikler atayarak kendi EOS R’inizi oluşturabiliyorsunuz.

Video Özellikleri

Canon EOS R ’in video özelliklerine bakacak olursak, 4K UHD 3840 x 2160 piksel boyutlarında 29.97, 24.00 ve 23.98fps oranlarında ve 8bit olarak çekim yapabiliyor. EOS R ile birlikte 4K 10 bit çekimde 5D Mark IV’te en çok eleştirilen codec değiştirilerek herkesin istediği MOV-MP4 formatı (H.264) gelmiş. Bununla beraber ALL-I ve IPB modları da yine bulunuyor. 1080p’de 60 fps, 720p’de 120 fps video çekimi mümkün. Makinenin sol tarafına video çekerken kullanılmak için hem mikrofon hem de kulaklık girişleri bulunuyor. Uzaktan kumanda, USB 3.1 ve HDMI girişleri de mevcut. 5D Mark IV’te bulunmayan fakat EOS R’te bulunan bir diğer özellik ise, video çekiminde Gürültü Engelleme (Noise Reduction) özelliği. Ayrıca 5D Mark IV’den farklı olarak video severler tarafından çok talep edilen C-Log EOS R’de standart geliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.