Çok İyi Kalitede Uygun Maliyetli Fotoğraf Nasıl Basılır?

Photoline - - Güncel -

Fotoğraf çekmek birçok kişinin tutkusu. Dijital arşivleme artsa da baskı alarak kendi özel portföyünü oluşturan, evini dekore eden ya da sevdiklerine fotoğrafları armağan edenlerin sayısı da az değil. Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu’ndan yüksek kalitede uygun maliyetli fotoğraf baskısı çözümlerine dair püf noktaları aldık.

Fotoğraf baskılarında kalite; renk ayrımından kullandığınız mürekkebe ve kağıda, çözünürlükten yazıcının kafa teknolojisine uzanan birçok etmene bağlıdır. İyi bir yazıcı tercihini yine aynı markanın kağıdıyla beslemeniz oldukça önemlidir mesela. Epson’un mürekkep püskürtme sistemli yazıcılarında Micro Piezo teknolojisine sahip yazıcı kafası kullanılır. Bu teknoloji mürekkebe tam kontrol imkanı sağlayarak hem daha kaliteli baskılar almanızı sağlar hem de diğer teknolojilere göre daha uzun ömürlüdür. Bu teknolojik fark sayesinde kullanıcılar aldıkları fotoğraf baskılarının daha net ve kaliteli olduğunu açık şekilde fark eder.

Maliyet, mürekkep tankı teknolojisi sihrinde

Maliyet kısmında Epson’ un geliştirdiği “orijinal mürekkep tanklı” yazıcılar devreye giriyor. Kaliteli fotoğraf baskısına minimum maliyeti rakamlarla örneklendirmekte fayda var. Tanklı yazıcılarımızdan 6 renkli L1800 fotoğraf yazıcısı ve beraberinde gelen mürekkep setiyle birlikte sağlanabilen fotoğraf baskı kapasitesi dahilinde 10x15 ebadında bir fotoğrafın maliyeti 16 kuruş.

Gördüğünüzün neredeyse aynısına fotoğraf olarak sahip olmak için…

Engin Hıraoğlu diyor ki: “Renklerin gerçeğe en yakın şekilde çıkması için kullanıcılar 6 renk ve üstü fotoğraf yazıcılarını tercih etmeli. Düşünülen maksimum baskı genişliğine karar verilmeli ve ona göre model seçilmeli. Bir diğer seçim kriteri de üzerine baskı alacağınız materyale uygun yazıcı olması. Sadece kağıda değil, kanvasa, kartona ve farklı materyallere baskı tercih edebilirsiniz”.

Peki ya kalıcılık?

Herkes bastığı fotoğrafların üzün süre kalıcı olmasını, solmamasını ister. Burada seçilen mürekkep ve kağıt çok önemli. Tabi ki Dye, Pigment, Solvent ve süblime mürekkep teknolojileri gibi farklı teknolojiler mevcut ki iç veya dış mekan baskı seçimlerinde bunlara dikkat edilmeli. Evlerimizde kullandığımız ve uzun yıllar albümlerde saklayacağımız fotoğraflar için pek çok kişinin tercih etmesi gereken teknoloji pigment mürekkeptir. Uyumlu üretilen kağıt tipleriyle de kalıcılığı ve renk derinliğini arttırabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.