Daha Hızlı JPEG XS Geliyor

JPEG, yıllarca resim sıkıştırma standardı olarak kullanılmıştır. Standart yakında, gecikme süresi sorununu çözmek için yeni bir biçimle daha ortaya çıkacak.

Photoline - - Dosya -

JPEG dosya formatı yakında, daha iyi bir sanal gerçeklik deneyiminden daha güvenli kameralı dronlara ve kendi kendine giden otomobillere kadar herhangi bir şey yaratmayı iyileştirirken, gecikme süresini ortadan kaldırmak için tasarlanan küçük bir kardeş kazanacak. JPEG’in (Joint Photographic Experts Group) arkasındaki organizasyon, kısa bir süre önce daha az enerji kullanmak üzere tasarlanmış, sıkıştırılmış bir fotoğraf ve video dosyası formatı olan JPEG XS’i tanıttı. JPEG XS bir isim hatasıdır, çünkü dosya boyutları aslında bir JPEG’den daha küçük değildir; yeni formatta dosyalar daha fazla yer kaplıyor, çünkü sıkıştırma 10 kata kıyasla altı kattır. XS aslında dosyanın sıkıştırma işlemini gösterir. JPEG XS, orijinal JPEG’den daha hızlı ve daha basit bir sıkıştırma kullanır. Dolayısıyla, bir JPEG XS sabit diskte veya akıllı telefonda daha fazla yer kaplarken, dosyalar Wi-Fi veya 5G kullanarak daha hızlı akacaktır. Dosyalar aslında normal bir JPEG’den daha büyük olduğu için, dosya tipi yüksek kaliteli çekimler oluştururken, aynı anda da akış işlemini hızlandıracaktır. Kuruluş, JPEG’i değiştirmeye çalışmıyor. Orijinal JPEG’in daha küçük dosya boyutu, dosyanın kaydedildiği, bir aktarımın gerçekleştirilmediği uygulamalar için ideal olmaya devam ediyor. JPEG XS bunun yerine, akışın içeriği ile ilişkili bir dizi sorunu gidermeyi amaçlamakta. Örneğin, daha hızlı akışlar oluşturarak, bir dron kamerasının gördüğü şey ile dron pilotunun onu gördüğü zaman arasındaki gecikme süresini azaltabilir. Aynı fikir, tepki sürelerini artırarak kendi kendine giden otomobilleri daha güvenli hale getirmeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha hızlı akışlar ve azaltılmış gecikme süresi yalnızca canlı akış içeriği için geçerli değil. Sanal gerçeklikte, hareket ile bu harekete neredeyse algılanamayan cevap arasındaki gecikme, bazı başlık kullanıcılarının deneyiminde mide bulantısına neden olabiliyor. Dosya formatı ayrıca bir akıllı telefondan bir ekrana (kablosuz olarak) daha hızlı bir video paylaşılmasını da

sağlar. Organizasyon ayrıca, daha hızlı sıkıştırmanın, daha yüksek çözünürlük ve 8K’da akış gibi artırılmış kare hızlarına izin verebileceğini de söylüyor. Dosya formatı, Avrupa Uzay Ajansı’nın gözüne de takıldı. Grup, formatın daha az enerji kullanması nedeniyle, uzay araçlarında kullanmakla da ilgileniyor. Çalışmayı yöneten bilim insanları, “Görüntü kodlaması tarihinde ilk kez, kaliteyi daha iyi korumak için daha az sıkıştırıyoruz ve daha az enerji kullanırken süreci daha hızlandırıyoruz. İşleri yapış şeklimiz konusunda daha akıllı olmak istiyoruz. Fikir, daha az kaynak kullanmak ve daha akıllıca kullanmak- tır. Bu gerçek bir paradigma değişimidir” diyorlar. Orijinal JPEG gibi JPEG XS de açık kaynaklı bir dosya formatı olacak şekilde düzenlendi. Açık kaynak olması nedeniyle formatın evrensel olarak kabul edilen bir dosya tipi olabileceğinden, düzenlemeler için düşünülebileceği konuşuluyor. Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu henüz JPEG XS’nin yaygın olarak benimsenmesinden önce dosya formatını onaylamadı. Onaylandığında, yeni donanım formatı benimserken, yazılımın da güncellenmesi gerekiyor. Yöneticiler, “Gelecekte, JPEG XS, film düzenleme, uzay görüntüleri ve profesyonel nitelikte kameralar gibi profesyonel uygulamalarda kullanılmaya başlanacak. Sonra, otonom otomobiller, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve multimedya cihazları ile TV monitörleri veya projektörler arasındaki kablosuz bağlantılar da dahil olmak üzere tüketici elektroniğinde kullanılacaktır. JPEG XS’i kullanabilmek için, tüketicilerin yeni nesil cihazlara sahip olması gerekecek. Yazılım açısından, muhtemelen bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarında zaman zaman yaptıkları gibi bir güncellemeyi çalıştırmaları gerekecek” diyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.