Nasıl Çektim?

Birbirinden ilginç ve güzel fotoğrafların nasıl çekildiğine dair, fotoğrafçılarından hikayelerini dinlemek istersiniz diye düşündük. Sizde ‘Nasıl Çektim?’ bölümünde fotoğrafınızın ve hikayenizin yayınlanmasını isterseniz, [email protected] adresine gö

Photoline - - Foto-hikaye -

SAİME GÜLER

Makinemi elime aldığım ve deklanjöre her bastığımda ayrı bir heyecan duyuyorum. O an kendimi başka bir dünyada görüyor ve hissediyorum.

Öncelikle fotoğrafın nasıl olacağını hesaplayıp doğru açıdan bakmayı, fotoğrafın olabildiğince estetik yönünü sergilemeyi amaçlıyorum. İnsanları keyifli anlara ve farklı yerlere götürmek tek dileğim. Kadrajımı belirledikten sonraki aşamada tripotumu sağlam bir yere kurup makinayı hazırlıyor ve ilk önce deneme çekimleri yapıyorum. Sonraki aşamada teknik olarak diyafram ayarını, enstanteneyi, ISO’yu ve odak uzaklığını ayarlayıp dengeli bir kare alıyor ve çekimi tamamlıyorum.

Fotoğraflar çekiminde yüksek kaliteli sonuçlar için RAW formatını tercih ediyorum. Renk dengesi düzenini verdikten sonra Jpeg’e çevirip fotoğrafıma uygun olacak kontrasları verdikten sonra keskinlik verip işlemi tamamlıyorum.

SENEM KAHYA

Ay çekirdeği haşatında güneş fotoğrafı nasıl çekildi? Tüm fotoğraf severlere merhabalar. Ay çekirdeği hasatı fotoğrafımı 14 Eylül 2014 tarihin de Denizli Çivril’de çektim. Sizlere fotoğrafımın çekim anını ve sonrasını anlatayım. O gün esasında böyle bir fotoğrafı çekme düşüncem yoktu. En iyi fotoğraflarımı “zamansız” diye adlandırdığım anlarda çektiğime inanıyorum. Bu fotoğrafıda böyle bir günden çektim. Fotoğrafçı arkadaşlarım ile Denizli Çivril Işıklı Gölü’ne gün batımı fotoğrafı çekmek için gitmiştik. Cirit gösterisinin olduğunu duyduk ve yol kenarında gösteriye yakın bir yerde durduk. Cirit gösterisi zamanına kadar etrafı gezmeye karar verdik. Yol kenarında çekirdek hasatı ile uğraşan emektarları gördük. İzin isteyerek o güzel insanların fotoğraflarını çekmeye başladık. Bir yandan sohbetimizi ediyor bir yandan da fotoğrafımızı çekiyorduk. O sıra yerde bulunan çekirdekleri gördüm ve sordum bunları harmanlıyor musunuz diye. Evet dediler ve fotoğraf çekebilmemiz için harmanlamaya başladılar. Bu güzel karemi çekerken ay çekirdeklerin içine gömüldüm resmen. Harmanları üzerime savurdu. Benim için harika bir duyguydu çünkü aklımda ve duygumdaki kareyi yakaladığıma inanıyordum.

Çekim Detayları:

Nikon D7000, f 6/3--1/3200, ISO 160 enstantene değerini Işığın çok aşırı fazla olmasından dolayı yüksek tuttum. Aşağıdan yukarıya doğru yani güneşe doğru çekim benim ilk deneyimimdi ve doğru bir karar verdim. Fotoğrafımı işlerken Photoshop CS6’dan yararlandım. Çok fazla düzenleme yapmadan sadece kontrast değerini çok az yükselttim. Fotoğraf bana göre çamur ve çimen lekesidir; onlar üzerimizde olmaz ise olmazlarımızdandır. İstediğin kareyi yakalamak istiyorsan fotoğraf çekerken her türlü şekle girmelisin. Mesela bu fotoğrafı çektikten sonra uzun bir süre kıyafetlerimden hatta saçımın içinden çekirdek çıkartmakla uğraştım :)

MİTHAT AKTOP

Sisler içinde yaşam...

Vizörden bakıp deklanşör sesini duyduğumda aldığım o duygunun keyfi, ışık ile birleştiğinde ortaya çıkan o kare, beni herzaman fazlasıyla büyüledi. Fotoğraf çekmeye başlamamda en çok doğa ve renkleri etkili oldu.

Ocak 2014 tarihinde tracking grubu arkadaşlarımız ile İzmir’deki Çınarköy / Kozludere parkurunda yürüyüşe çıktık. Havanın kötüye gideceğini tahmin ettiğimiz için ona göre hazırlık yapmıştık. Tahminimiz doğru çıktı ve sağlam bir yağmur bizi karşıladı.

Yürüyüş başladıktan 3 saat sonra tahmini 800-900 metre yükseklikte aniden bastırmaya başlayan sisi gördüğümde ormanın içerisinden yaklaşan o manzara beni gerçekten ürkütmüştü. Anı yakalama düşüncesiyle sürekli makinemi yanımda taşırım. Arkadaşımızın tırmanışta bulunduğu noktayı ve arkadan yaklaşan sisi gördüğümde kadrajın uygun olduğunu düşündüm. Yatay kadraj almak için vizörden baktığımda ağaçların yüksekliklerini kadraja sığdıramayacağıma karar verdim. Biraz daha geriye gitme imkanım da yoktu. Bu fotoğrafı dikey kadraj ile alan derinliği vererek bir kaç denemeden sonra çektim. Sisleri kaçırmama endişesi ile artı ve eksi pozlama yaptım.

Fotoğrafı Raw formatında çektiğim için ufak tefek pozlama, detay, renk gibi ayarlamalarda bulundum.

Çekim Detayları:

Canon 650D 24-105 F:4 L, F:5/6, Exp: 1/80, ISO: 100, Photoshop CS6

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.