KARANLIK ŞEYLERİN İZİNDE 2020

Popular Science (Turkey) - - AVRUPA’NIN UZAYLA İMTİHANI -

Evrenin yüzde 95’inden fazlası, ısrarla bizden gizlenen gizemli bileşenlerden; yani karanlık enerji ve karanlık maddeden ibaret. Görünür maddenin oranıysa sadece %4.

Toplam enerji yoğunluğunun yüzde 76’sına karşılık gelen karanlık enerji, evrenin hızlanarak genişlemesinden sorumlu. Mevcut temel fizik bilgilerimizle açıklanamayan bu içerik “kozmosun aydınlatılmayı bekleyen sırları” listesinin bir numarasında. Karanlık maddeyse tıpkı normal madde gibi kütleçekimsel bir kuvvet uyguluyor ve galaksilerin dağılmadan kalmasını sağlıyor. Fakat bildiğimiz maddeden farklı olarak ışıkla etkileşime girmiyor; Işığı ne yansıtıyor ne de emiyor. Bu yüzden görülebilir madde kategorisine dâhil değil ve yine aynı sebeple gerçek doğasını bizden gizlemeye devam ediyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Euclid uydusu bu karanlık bileşenlerin haritalanması için geliştirildi. Evren genleştikçe bizden git gide uzaklaşan galaksilerin tayfları kırmızıya kaymaya başlar. Hubble Akımı denilen bu uzaklaşma ve “kozmolojik kırmızıya kayma” etkisi arasındaki ilişkiyi araştırmaya hazırlanan uydudan elde edilen veriler, karanlık enerjinin evren- deki rolünün anlaşılmasını sağlayabilir. Zamanda 10 milyar yıl geriye uzanacak bu ölçümler sayesinde Einstein’ın Genel Görelilik kuramının geniş ölçekli davranışını da test etme şansına sahip olacağız.

KARANLIKTA BILE GÖREN GÖZLER EUCLID, EVRENIN KARANLIK BILEŞENLERINI HARITALAMAYA HAZIRLANIYOR.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.