Uzay turizmine hazırlık

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Uzaydaçekilensırtağrılarıylamücadelede suyatağıveözelkıyafetkullanımı

Ağırlıksız ortamda astronotlarınboyuuzuyor,buda hem uzay kıyafetlerine sığmalarını zorlaştırıyor hem de sırt ağrılarına yol açıyor. Astronotlar iniş sonrasında da disk kaymasına meyilli oluyor. İngiltere’deki King’s College London’dan araştırmacılar mikroyerçekimini simüle etmek için yepyeni bir yönteme başvurarak tek parça, dar bir kıyafet (bir skinsuit) deniyorlar: Yarıya kadar doldurulmuş birsuyatağınamagnezyum tuzları ekliyorlar. Bunu yaparken de yüksek tuz içe- riğinden ötürü insanların batmadığı Lut Gölü’nden ilham almışlar.

“Yüksek tuz içeriği batmazlığı artırıyor” diye açıklıyor araştırma ekibinin lideri David A. Green. “Deneklerimiz, yatak yarıya kadar dolu olduğu halde batmayıp yüzeyde kalıyor. Ayrıca kalçalar gibi daha ağır vücut kısımları kendi kütleleriyle doğru orantılı olarak battıkça vücudun geneli tümüyle gevşemiş ve yatay konumda kalıyor.”

Araştırmacı Philip Carvil ise şöyle ekliyor: “Uzun sü- reli deneylerimizde yörüngede karşılaşılan türden boy uzamalarına rastladık ki bu da yöntemin, mikroyerçekiminin omurga üzerindeki etkilerinin geçerli bir temsili olduğu anlamına geliyor. Dünya’da ayakta durduğunuzda omurganız yerçekimi yüzünden basıklaşıyor ve gece uyuduğunuzda tekrar yükten kurtuluyor. Bu normal bir döngüsel süreç.

“Sırtüstü yatmanın, suyun ve diğer moleküllerin omurlararasındakidisklere girmesine yardımcı olduğu düşünülüyor. Bu yüzden sabahları kalktığınızda boyunuz, gün içindekinden 1,5 cm daha uzun oluyor. Yerçekimi diskleri ezerek sıvı kaybına yol açıyor. Uzaydaysa yerçekimi kaynaklıbiryükyok.Oyüzden omurganızdaki diskler şişmeyi sürdürüyor, omurganızın doğal kavisi azalıyor ve artık yerçekimine direnmekzorundakalmayan destek adaleleri ve bağdokular zayıflıyor.”

Üniversite ve ESA’nın Avrupa Astronot Merkezine bağlı Uzay Tıbbı Ofisi işbirliği yaparak vücudu omuz-

Su yatağı ağırlıksızlığı simüle ediyor

Ağırlıksız uçuşta Skinsuit

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.