Her şeyden sorumluyuz

Pozitif - - UYANIŞ -

Cankut Özkorkut, Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra farklı şirketlerde görev yapmış. 2000’ lerin başından itibaren spiritüel konulara ilgi duyduğunu ve Ho’oponopono ile ‘Öz Benlik’ eğitimlerine de 2009 yılında katıldığını anlatıyor. ‘Ho’oponopono ile Öz Benlik’, Hawai’de Kahuna Lapa’ausu Morrnah Nalamaku Simeona tarafından geliştirilmiş bir problem çözme tekniği. Kahuna Lapa’au ise geleneksel Hawaii toplumunda şifacı ve şaman gibi görevlendirilmiş kişilere verilen ad. ‘Bu eğitim nedir?’ diye merak edenlere kısa bilgi şöyle:

“Ho’oponopono ile Öz Benlik eğitimine göre hayatımızda ortaya çıkan problemler, bilinçaltımızda hatırladığımız ya da hatırlayamadığımız, hatta atalarımızdan gelen olumsuz hatıraların tekrarı. Bu hatıralar veya isterseniz olumsuz kayıtlar da diyebiliriz, temizlenmedikleri sürece aynı problemleri yaşamaya devam ederiz. Bu yüzden de bu hatıraların bilinçaltımızdan temizlenmesi gerekir. Hatıralar temizlendikçe boşalttığı alanı ilham doldurmaya başlar ve çok daha iyi şeyler hatta mucizevi olaylar deneyimleriz. Eğitimde de iki gün boyunca bu sistemin nasıl çalıştığını anlatıyoruz. Ayrıca katılımcılara olumsuz hatıraları temizleyebilecekleri farklı yöntemleri öğretiyoruz. Eğitimi bitiren bir kişi günlük hayatında bu yöntemleri rahatlıkla kullanabiliyor. Bunlardan bir tanesi içimizden söylediğimiz “Üzgünüm, lütfen beni affet, seni seviyorum, teşekkürler’” sözleri. Gün boyunca bu kelimeleri içinizden söyleyerek olumsuz hatıraları temizlemiş oluyorsunuz. Ama bu sistemin nasıl çalıştığını anlamak isteyen kişinin eğitime katılması gerekiyor.”

Bu eğitimlerin Türkiye koordinatörü olan Özkorkut, Türkiye’de Dr. Ihaleakala Hew Len ile ilk temel eğitimi organize etmiş. Ho’oponopono ile öz benliğin ve gereçlerinin günlük hayatta kullanılmasının kişinin ihtiyacı olan değişimleri yaratacağına, iş yaşamı ve ilişkilerde başarının büyük bir parçası olabileceğine inandığını anlatan Özkorkut, “‘Ben Ben’im, sizin için ne anlama gelen bir ifade?” sorusuna şu cevabı veriyor:

“Bu yöntemi uzun yıllardır sürekli uyguladığım ve eğitimini de verdiğim için ‘Ben Ben’im’ beni anında sıfır noktasına getirip hiçliğin o anda her şey demek olduğunu anlatan çok derin bir ifade. Hem de Ho’oponopono ie Öz Benlik yönteminde olumsuz hatıraları anbean temizlememe yarayan duanın başlığı.

Özkorkut, eğitim sırasında katılımcılara temizlik yapmaları için birçok farklı yöntem öğretildiğini, bu duanın da eğitime katılmayanların da kullanılmasına izin verilen birkaç temizlik yönteminden birisi olduğunu söylüyor ve “Herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda, problemle karşılaştığınızda veya yeni bir şeye başlarken, huzur bulmak istediğinizde içinizden veya sesli olarak bu duayı okuyabilirsiniz” önerisinde bulunuyor.

Bu öğretiye göre kişinin hayatındaki her şeyde yüzde yüz sorumluluk alması gerekiyor. Bu da problemlerin çözümünün ilk adımı. Özkorkut, “Kişi sorumluluk alarak ‘Benim içimde ne oluyor da ben bunu yaşıyorum?’ sorusunu kendine sorar. Çünkü bu eğitime göre hayatımızda oluşan sorunların hepsi bilinçaltımızda yer alan hatırladığımız ya da hatırlayamadığımız olumsuz hatıraların tekrarı. Sorumluluk alan kişi yaşadığı problemin, olumsuz bir hatıranın tekrarı olduğunu bilir ve eğitimde öğrendiği temizlik yöntemlerini uygulamaya başlar. Temizlik yapılması ile birlikte de problem sıfırlanır ve onun yerini ilham alır” diye konuşuyor. Ho’oponopono öğretisini geliştiren Morrnah Nalamaku Simeona’ya ilham olarak gelen bir şifa duası:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.