Telomerlerinizi uzatın yaşlanmayı yavaşlatın

Pozitif - - YAZAR -

Telomerlerinizi uzatmanın, yani sağlıklı ve iyi yaş alma süreci olan well-aging sürecini başlatmanın yolu en başta bilinci yükselten egzersizleri yaşamınıza, gündelik rutinlerinize dahil etmenizdir. etkinlik katılımcısı arasından gönüllü olarak seçilen üç farklı denek grubu vardı. Ve biz bu denek grupları ile birlikte yaklaşık 550 kişi hep birlikte sabah 08.00’den akşam 22.00’ lere kadar Dr. Deepak Chopra eşliğinde günde yaklaşık 2-3 saat aralığında meditasyon, sabahakşam birer saatten günde iki saat yoga yapıyorduk. Meditasyon ve yogadan kalan zamanlarda da Dr. Dean Ornish, Dr. Andrew Weil gibi Integrative Medicine alanında dünyanın önde gelen öncü doktorlarını ve Harvard Üniversitesi Genetik ve Yaşlanma Araştırmaları Bölüm Başkanı olan Nöroloji Profesörü Rudolph Tanzi gibi çok değerli hocalardan sağlıklı ve mutlu yaş almanın sırları ile bilinci yükselten ve stres yönetimi yapan egzersizlerle ilgili son klinik araştırma neticelerini dinliyorduk. Ama inanın ben hala denek gruplarından Prof. Dr. Elisabeth Blackburn’un ekibinin sorumlu olduğunu bilmiyordum. Hoş bilsem bile o an bu benim için pek bir şey ifade etmezdi çünkü o sıralar Blackburn’ün kim olduğuyla ilgili de hiçbir fikrim yoktu.

Diyeceksiniz ki “Yazının başlığını ‘ Telomerlerinizi Uzatın’ diye atmışsınız, eee telomerler nerede?” İşte tam burada sizi Dr. Blackburn ile tanıştırayım.

2009 yılında Carol W. Greider ve Jack W. Szostak ile birlikte Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Elisabeth Blackburn yaşlanmamızda telomerlerin ve telomeraz enziminin rolünü keşfeden bilim insanıdır. Dr. Blackburn 2009, yılındaki bu keşfi sonrasındaki sekiz yıl boyunca yaşam tarzı değişiklikleri ile telomerlerin uzatılması ihtimalleri üzerine klinik araştırmalar gerçekleştirmiş. Bu araştırma neticelerini

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.