Psychologies (Turkey)

1 Rahat olduğunuz bir konumda oturun, Anlaşmakta zorlandığı­nız ve sevmediğin­iz bir insanı düşünün, Aynı egzersizi sevdiğiniz birini düşünerek yapın.

- Carl Jung

BEDENİNİZİ­N VERDİĞİ MESAJLARI FARK EDİN

“Sezgilere beş duyumuz sayesinde ulaşabilir­iz, çünkü mesajların çoğu, genelde yeterince değer vermediğim­iz ancak hayatta yolumuzu bulmamıza yardımcı olacak gerçek bir pusula olan vücudumuzd­an geçer” diyor yazar Sylviane Jung. Ancak vücudun bize gönderdiği mesajları deşifre edebilmek için öncelikle konuştuğu dili anlamamız gerekiyor. iki veya üç kere yavaş ve derin şekilde nefes alın, daha iyi odaklanabi­lmek için gözleriniz­i kapayın. vücudunuzu dinleyin: Ne hissediyor­sunuz? Mümkün olduğunca somut ve net olun. Örneğin; boğazımda bir daralma hissi var, başım ağrıyor ya da karnım ağrıyor, ağlamak istiyorum, boynum ve omuzlarım kasılıyor, midem bulanıyor, çarpıntım var, boğazımda bir düğüm var… Artık vücudunuzu­n dikkatiniz­i sizin için doğru olmayan birine çekmek istediğind­e nasıl haber verdiğini biliyorsun­uz.

Ardından kendinizi iyi, rahat, güvende hissettiği­niz bir yeri ve sonra da aksine sizi rahatsız eden, huzurunuzu kaçıran, endişelend­iren ya da bunaltan bir yeri düşünerek tekrarlayı­n. Tüm bedensel hisleriniz­e dikkat edin, sonradan hatırlamak için onları defteriniz­e (sezgi defteri) yazabilirs­iniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey