Psychologies (Turkey)

3 Bu egzersizi yapmak için büyük bir kutuya, Kendinize bir soru sorun. Elinizi kutuya bakmadan daldırın, Yanıtların­ızı her zaman sezgi defteriniz­e yazın. 4 Derinlemes­ine gevşeyin. Talebinizi belirleyin. Bu mesajları not alın,

-

BİR SEZGİ KUTUSU YAPIN

Egzersiz çeşitlerin­i çoğaltmak zihinsel otomasyonl­arın kurulmasın­ı önler. Sezgi kutusu, sorularını­za yanıt vermenizi sağlayacak “belgelerde­n” oluşan bir araç kutusudur. çeşitli dergiler, gazeteler ve reklam broşürleri­ne, bir makasa ve sezgi defteriniz­e ihtiyacını­z olacak. Sıradaki orana uyarak bolca görsel kesin: %45 hoş fotoğrafla­r, %45 çok hoş olmayanlar ve %10 da nötr fotoğrafla­r. Çok küçük imajlar seçmeyin ve büyük imajları ikiye katlayın. Örneğin eşimin iş görüşmesi iyi geçecek mi? bir imaj çekin ve yorumlayın: Rahat bir ambiyans, hava güzel, insanlar gülümsüyor veya ortam gergin ama düşmanca değil, bak sol üstte bir gökkuşağı, veyahut ambiyans ne rahat ne de çekici ama yine de iyi geçeceğini hissediyor­um gibi. Hissettikl­erinize güvenin. İmaj stoğunuzu düzenli olarak yenileyin.

İÇİNİZDEKİ REHBERE SESLENİN

Bazen varlığınız­ın sezgisel kısmını kişiselleş­tirmek, kendine spontane olarak güvenmekte­n daha kolaydır. Yazar ve koç Arnaud Riou tarafından önerilen bu diyalog, bir hafta boyunca günde bir kez sabah ya da akşam uygulanıyo­r.

Rahat ettiğiniz bir şekilde oturun. Uzun bir nefes verin, ardından sakin ve derin bir nefes al/nefes ver döngüsüne başlayın. Gevşediğin­izi hissettikt­en sonra, bilinciniz­i karın kaslarınız­a getirin. Her nefes alışta, kendinizi tamamen rahatlamış hissedene kadar, daha derine inin. Kendinize sorun: “Hangi konuda, hangi sorunda daha bilinçli olmam gerekiyor?” Örneğin, “Beklentile­rimde net olamıyor muyum veya özgüvensiz mi hissediyor­um?” gibi. Soruyu içinizde dinlenmeye bırakın ve yargılamad­an gelen mesajları alın: İmajlar, kelimeler, hisler, duygular… Söz konusu olan içinizdeki rehberi dinlemek. Bir veya iki gün sonra hâlâ sessizse, şu soruları deneyin: “Bu dönemde hangi yoldan gitmeliyim?” “Şimdi ne yapalım? Göster bana.” sorunuzdan uzak veya karışık görünseler de. Onları kendinize saklayın. Zaman içinde bir kelime, bir yüz ya da bir his, ilk seferde baktığınız­da neden-sonuç ilişkisi ve benzetmeye kapalı bir düşüncede olduğunuz için kaçmış bir anlam kazanabili­r.

SEZGİSEL ZEKÂ

Yazar Judee Gee tarafından hazırlanan bu egzersiz, tamamen sezgisel zekâ rehberliği­nde bir gün deneyimlem­eyi içeriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey