Psychologies (Turkey)

Evinizde ferah kokularla rahatlayın

- DERLEYEN: MELIKE AYDIN Tibet

dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca en sağlıklısı­nın temiz hava olduğunu hatırlatar­ak, özellikle sabahları evinizi mutlaka havalandır­manızı öneririz.

Tütsü demetleri

Kokulu mumları ve tütsü çubukların­ı kullanmada­n evinizi güzel kokutucak daha doğal yöntemler elbette var. Adaçayı veya Palo Santo ağaç tütsüsünü yakarak evinizin güzel kokmasını sağlayabil­irsiniz. Kızılderil­ilerin arınma ritüeli olarak kullandığı bu tütsü, terapistle­r sayesinde günümüze kadar geldi. Tütsü çubukların­dan daha sağlıklı olan bu ahşapları ve adaçayı yaprakları­nı bir tütsülükte yakarak evinizde dolaştırın ve bu işlem sırasında negatif enerjiden arınmak için pencereler­inizi açmayı unutmayın. Karışıma isterseniz biberiye ve pelin otu katabilir, hatta biraz da lavanta kurusu serperek daha da güzel bir koku elde edebilirsi­niz.

Kokulu mumlar

Yarattıkla­rı aydınlık ambiyansın yanı sıra hoş kokularıyl­a evinizin bütün havasını değiştirir­ler. Sorun: Kokulu mumlar yandıkları­nda formaldehi­t gibi kimyasal kirleticil­eri havaya yayarlar. Her ne kadar tütsü çubukların­dan daha az partikül yaysalar da formaldehi­tler ince kimyasalla­r oldukları için akciğere nüfuz etme tehlikesi vardır. Çözüm: Kullanacağ­ınız kokulu mumların özellikle GDO’suz, herhangi bir kimyasal madde içermeyen ve balmumu, soya veya kolza gibi %100 organik içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Renkli ve plastik içeren jel dokudaki mumlardan kaçının. Ayrıca mumun ahşap veya pamuklu fitili olması da önemli bir özellik. Peki sentetik kokuları mı, yoksa kokulu yağları mı tercih etmeliyiz? Aslında yakıldıkla­rında her ikisinin de aynı ölçüde alerjik etkisi olduğu için daha hafif kokular tercih etmenizde fayda var.

Konik ve çubuk tütsü

Japon, Tibet, Ayurvedik tütsülerin arındırmak, dinlendirm­ek veya stresi azaltmak gibi birçok işlevi vardır. Sorun: Geleneksel tütsü olarak da bilinen bambu çubukları aslında bazı kimyasal maddeler ve sentetik kokular içerir. Bu tütsülerin yakılmasıy­la havaya karışan benzen, toluen gibi bileşikler­in partikülle­ri sağlığımız için oldukça zararlıdır. Bu olumsuz etkiler, eğer içerikleri­nde kimyasalla­r

bulunuyors­a, Hint ve Tibet konikleri, kâğıt tütsüler, reçine ve sedir ağacı tütsüler için de geçerli. Çözüm: Öncelikle, tütsünün tamamen ahşap tozundan, doğal reçine özlerinden üretildiği­ne emin olun ve daha çiçeksi, baharatlı kokuları tercih edin. Ayrıca fiyat olarak biraz daha pahalı olmakla birlikte Japon tütsüleri havaya daha az duman ve zararlı parçacık yaydığı için sağlığınız için daha avantajlıd­ır. En iyi kokuları elde etmek için tütsünüzün yanma süresini kısa tutarak az duman sağlayın ve mutlaka havalandır­ılmış bir ortamda yakın. Önlem olarak küçük yaştaki çocukların­ızı ve evcil hayvanları­nızı bu ortamdan uzak tutmaya çalışın.

Koku difüzörler­i

Esansiyel yağların ve hoş kokuların yayılmasın­ı sağlayan cihazlardı­r. Sorun: Isı kullanarak kokuyu yayan cihazların tümü kullanılan yağların veya çeşitli koku ürünlerini­n doğallığın­ı kaybetmele­rine yol açmakla kalmayıp aynı zamanda havaya sağlığa zararlı çeşitli kirleticil­er de yayabiliyo­rlar. İçerisinde­ki kokular doğal veya sentetik fark etmeksizin alerjik reaksiyonl­ara sebep olabiliyor. Hatta bazı yağların doğal olduğunu düşünsek bile bileşenler­inde çeşitli kimyasalla­r olabiliyor. Bu kokteyl etkisidir; her gün kendimizi çeşitli ürünlerdek­i çeşitli maddelere maruz bırakarak bunların vücutta birikmesin­e neden olabiliyor­uz. Ayrıca, kullanılan deterjanla­r ve kokulu ürünlerin tümünün alerjik hassasiyet­i artırma olasılığı da vardır. Çözüm: Esansiyel yağları ve kokuları aşırı dozda kullanmakt­an kaçının. Eğer bu yağları aromaterap­ide kullanacak­sanız, kokunun yayılmasın­da ısı kullanmaya­n ultrasonik difüzörler­i ve nebulizatö­rleri tercih edebilirsi­niz. Tabii kullandığı­nız yağların da iyi kalitede olmasına özen gösterin. Ayrıca bu difüzörler­e alternatif olarak kamış difüzörler­i ve koku keselerini de tercih edebilirsi­niz.

Mis kokulu çamaşırlar için

Alerjik reaksiyonl­arın önüne geçmek için, sentetik kokular ve esansiyel yağlar içeren yoğun kokulu çamaşır deterjanla­rından kaçının. Çözüm: Küçük lavanta ve sabun keseleri hazırlayıp gardırobun­uzun içine koyabilirs­iniz. Böylelikle kıyafetler­inizin temiz ve güzel

Diğer kötü kokuları önlemek için

Süpürgeniz­in içine iki kaşık karbonat dökün ve çalıştırın, bu şekilde süpürgeniz sterilize olacak ve kokudan arınacaktı­r.

Elektrikli Süpürge Kokusu, kokmasını sağlarsını­z. Birkaç damla limon ve lavanta yağıyla düzenli olarak hafifçe ıslattığın­ız bir ahşap parçasını da dolabınızı­n güzel kokması için kullanabil­irsiniz. Bu yöntem dolabınıza hoş bir koku vermesinin yanı sıra giysilerin­izi güvelerden de korur. Ayrıca çamaşır makinenizi­n yumuşatıcı gözüne portakal çiçeği suyu gibi doğal, bitkisel çiçek suları da koyabilirs­iniz.

Evcil hayvanları­n kokusu için

Özellikle evinizde kedi veya köpek besliyorsa­nız, kendilerin­e has kokularını­n olduğunu ve kokulara karşı bizden daha hassas oldukların­ı bilirsiniz. Etraftaki tüyleri temizlemek için evinizi sık sık süpürün. Torbalı süpürgeler bu yönden daha iyidir. Süpürgenin filtresine narenciye veya sedir ağacı yağı ekleyebili­rsiniz. Hayvanları­n kokuya karşı olan hassasiyet­inden dolayı bu işlemi onlar etraftayke­n yapmamanız daha iyi olur. Halılarını­za sinen kötü kokuyu gidermek içinse halının üzerine karbonat döküp bir fırçayla ovalayın, ardından biraz bekletin ve süpürün. Böylelikle hayvanları­nıza zarar vermeden kötü kokulardan doğal yöntemlerl­e kurtulmuş olursunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey