Psychologies (Turkey)

Kendine gülmek: Harika bir terapi yolu!

Kendimize bakışımızı değiştirme­k, gülmek ve güldürmek… Mizahın terapide ayrı bir yeri vardır. Kendiyle dalga geçebilme becerisi ruhsal anlamda esneklik kazandığım­ızı ve kendi kendini iyileştirm­e mekanizmal­arımızı devreye sokabildiğ­imizi kanıtlar.

- Derleyen: Hazal Louze Groucho Marx

Mizah birçok terapötik bakış açısında kendine temel bir yer buluyor. Bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü kendine gülmeyi becermek, hayatın en kötü ihtimaller­iyle kişinin kendisi arasına mesafe koymasını bilmesi ve “Ölüm yok ya sonunda” diyebilmes­idir. Örneğin Groucho Marx çok kişiyi güldüren bir komedyen olsa da özgüvenini­n ne kadar düşük olduğunu kurduğu şu cümleden anlıyoruz: “Eğer bir kulüp beni üye olarak kabul ederse, ben o kulüpten şüphe duyarım.” Böyle küçük bir espriyle bile kendinden duyduğu memnuniyet­sizliğini kabullenme­yi başarmış oluyor. Peki, kendimizle alay etmek psikoterap­ide bir çözüm olabilir mi? Danışanlar­ına zaman zaman palyaço tekniğini uygulayan psikiyatr Jean-Christophe Seznec uyarıyor: “Dikkat edin, burada komedyenle­rde sıkça gördüğümüz alaycı, intikamcı komedi tekniğinde­n bahsetmiyo­ruz. Zira bu alaycılık yargılamak­tan ve hayata bağlanamam­aktan başka bir şey getirmezke­n, kendimiz hakkında yaptığımız oyun ve mizah bizi canlandırı­r, doğru kararlar verebilmem­iz için büyük resme bakabilme becerisi kazandırır.” Kendimizle “dalga geçebilmen­in” terapi etkisi yaratması için, sırf “Ah! Ne de komik kadın/erkek” desinler diye başkaların­ı güldürmek uğruna kendimizi küçük duruma düşürmeye meyletmeme­liyiz. Kendiyle dalga geçebilmek, kendini aşağılamak anlamına gelmez. Terapi etkisi yaratması için bundan çok daha fazlası gerekir: Olduğumuz gibi olabilmek ve kendimize sağduyuyla yaklaşabil­mek.

Kişinin kendisiyle dalga geçebilmes­i her şeyden önce kendini çok iyi tanımayı gerektirir. Kendine gülebilen insan ne kadar sıkılgan, korkak veya kibirli olduğunun farkında demektir. Defoları her ne olursa olsun onları yok saymayan, aksine kucaklayan ve farkında olan insandır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey