Temel hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, New York’ta dev yatırım kuruluşlarına seslendi:

Sabah - - Ilk Sayfa - ’DA

TÜRKİYE, ekonomide temel hedeflere emin adımlarla ilerliyor. Güçlü altyapımız sayesinde olumsuz süreçlerden daha az etkilendik. Zorlukların farkındayız ama yol haritamız hazır. Bunu kararlılıkla uygulayacağız. Son dönemdeki spekülatif ataklar püskürtüldü ve dengelenme süreci başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, New York’ta oldukça yoğun ekonomi ve finans diplomasisi gerçekleştirdi. Bakan Albayrak, New York temasları kapsamında, ABD’nin en büyük yatırım şirketlerinden Stone Harbour, Alliance Bernstein, Massachusetts Financial Services, Neuberger Berman, Wellington Management, NWI Management, Lazard, PGIM ve Invesco ile ülkenin dev bankaları Citibank, JP Morgan ve Goldman Sachs’ın da aralarında olduğu birçok banka ve yatırımcı ile toplantılar yaptı.

Her banka ve yatırımcı ile ayrı ayrı gerçekleştirilen toplantılara, üst düzey yönetici (CEO) ve gelişmekte olan ülkelerden sorumlu başkanlar seviyesinde katılımlar oldu.

Toplantıda düzenlenen yatırım şirketlerinin toplam yönettiği varlık değerlerinin 5 trilyon dolar düzeyinde olduğu kaydedildi.

Albayrak, ayrıca Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller ile de görüştü.

GÜÇLÜ BİR UYUM VAR

Oldukça yapıcı bir atmosferde geçen toplantılarda Bakan Albayrak, muhataplarının Türkiye ile ilgili sorularına doğrudan yanıt verdi. Özellikle Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili bilgi veren Albayrak, 24 Haziran seçimlerinden sonra para ve maliye politikalarının daha güçlü koordinasyonla hayata geçirildiğini, YEP çerçevesinde bütçe disiplini, cari açıkla mücadele ve enflasyonla mücadele konularında tüm bakanlıkların kendi eylem planlarını hazırladıklarını ve kamuda çok güçlü bir uyum ile Türkiye’nin ekonomide temel hedeflere emin adımlarla ilerlediğini anlattı.

YOL HARİTAMIZ HAZIR

Türkiye’nin 2013 yılından bu yana yaşadığı iç ve dış sınamaların, terör saldırılarının ve bölgesindeki gelişmelerin, gelişmekte olan ülkelerin hepsinde çok ağır ekonomik sonuçlara neden olabileceğini söyleyen Albayrak, “Güçlü ekonomik altyapımız ile süreçlerden daha az etkilendik. Geçmiş tecrübelerimiz ve siyasi istikrarımız sayesinde ekonomimiz çok başarılı bir sınav verdi. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukların farkındayız. Ancak çok daha güçlü bir yapı için yol haritamızı hazırladık ve kararlılıkla

uygulayacağız” dedi.

Albayrak, 5 trilyon dolarlık varlıkları yöneten yatırımcı temsilcileriyle bir araya geldi.

TÜRKİYE’NİN makroekonomik göstergelerinde temel hiçbir değişiklik olmadığını ifade eden Albayrak, tüm küresel piyasa oyuncularının süreçlerin ekonomik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu dile getirdi. Albayrak, spekülatif atakların püskürtüldüğünü ve dengelenme sürecinin başladığını belirtti. Özellikle 24 Haziran seçimleri sonrasında hükümetin elde ettiği 5 yıllık yetkinin ekonomide daha uzun süreli stratejileri hayata geçirmeye imkân sağladığını kaydeden Albayrak, ekonominin her alanında ihtiyaç duyulan yapısal reformlar için çok yakında kararlı adımların atılacağını söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.