SICAK KARŞILAMA GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ

Başkan Erdoğan’ın Almanya ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinde yeni sayfa açıldı. Erdoğan ve Merkel karşılıklı işbirliği mesajları verdi

Sabah - - Ilk Sayfa -

BAŞKAN Erdoğan, Berlin’de en üst düzeyde protokolle karşılandı. ABD başkanlarına uygulanan güvenlik önlemleriyle korundu. Provokasyon girişimleri anında önlendi.

PKK VE FETÖ UYARISI

ERDOĞAN Şansölye Merkel’le görüştükten sonra şöyle dedi: İlişkilerimizi yeniden güçlü bağlarla örüyoruz. Teröre karşı somut adım bekliyoruz. Kimse Türk yargısını yargılayamaz. Vize serbestisi için 6 kriter yerine getirilecek.

İSTİKRARLI TÜRKİYE 0ERKEL

de şu mesajları verdi: Biz istikrarlı ve büyüyen bir Türkiye istiyoruz. İlişkiler daha iyi şekilde sürdürülmeli. Terörle mücadelede işbirliğini artıracağız. Göç krizinde Türkiye olağanüstü performans sergiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi Almanya ziyaretinin ikinci gününde, Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Başbakanlıkta yapılan görüşmenin ardından iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi. İkili ilişkilerde açılan yeni sayfanın yansıması şeklinde cereyan eden toplantıda, her 2 lider de önemli mesajlar verdi ve işbirliği vurgusu yaptı.

Tayyip Erdoğan “değerli dostum” dediği Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’e ve Merkel’e, gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti. Angela Merkel ile bir süredir durağan seyreden TürkAlman ilişkileri başta olmak üzere FETÖ, siyasi ve ekonomik işbirlikleri, Suriye ve mülteci konularını ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

‘BU İVME DAHA DA GÜÇLENMELİ’

■ Dört yılı aşkın bir sürenin ardından “cumhurbaşkanı” sıfatıyla Almanya’da bulunuyorum, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’e nazik daveti için özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter

Altmaier, ekim ayında kalabalık bir iş heyeti ile

Türkiye’yi ziyaret edecek. Yeni ekonomik anlaşma ve işbirliklerine imza atacağız. Karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yakaladığımız bu ivmenin korunmasından ve daha da güçlendirilmesinden yanayız. Sayın Merkel ile görüşmemizde bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılmak noktasında fikir birliğine vardık. ALMANYA’YA TEŞEKKÜR...

■ Türkiye başta Suriye krizi olmak üzere bölgesel konularda ciddi sorumluluk üstlenmekte. Bu noktada Almanya ile benzer bir yaklaşıma sahibiz. Şu an itibarıyla 3.5 milyon mülteci Türkiye’de misafir... Burada Almanya’nın Suriye meselesinin insani boyutuna gösterdiği hassasiyet nedeniyle memnuniyetimi ifade etmek isterim. Türkiye ve Almanya mülteci krizinin akut döneminde de sorumluluk almış, ciddi fedakârlıklar ortaya koymak suretiyle bu süreci yumuşatmışlardır.

■ 2 ülke ilişkilerini özel kılan en önemli unsurlardan biri Almanya’da 3.5 milyona varan soydaşlarımız. Vatandaşlarımızın entegrasyonunu teşvik ediyoruz. Sosyal ve ekonomik alanda, eğitim öğretimde insanlarımızın tam fırsat eşitliğinden yararlanması bu süreci hızlandıracaktır.

■ Almanya’dan FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle daha etkili mücadele beklentimizi Sayın Merkel ile görüşmemizde etraflıca ele aldık. Son dönemde yapılan açıklamalardan duyduğumuz memnuniyeti ifade ettim. Her ülkenin özellikle yargı bağımsızlığı noktasındaki alacağı kararlara hep birlikte saygı duyulmasının da gereğini ifade etmem herhalde hukuka inanmış, demokrasiye inanmış ülkelerin en doğal hakkıdır. SUÇLULARIN İADESİ

■ Binlerce terör örgütü PKK ve yüzlerce FETÖ mensubu Almanya’da bulunuyor. Gerek bizim istihbarat teşkilatımızın gerek Alman istihbarat teşkilatının, nerede kimi yakalıyorsak bunu teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. PKK’nın bir terör örgütü olduğunu kabul eden, bunu beyan eden bir Almanya için bunu yapmaktan daha kolay bir şey olamaz. İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması var, buradan hareketle bunların yakalayıp teslim etmek iki ülkenin huzuru ve mutluluğu için özellikle güvenlik noktasında büyük önem ifade ediyor.

BU SABAH YOĞUN GÜNDEM

■ Yarınki (bu sabah) görüşmemizi, ekonomik ilişkiler noktasında çok çok önemsiyorum. Özellikle ileri teknolojide, dijital dönüşümde, savunma sanayisinde yenilik, daha önce planladığımız birçok adımlar var. AlmanyaTürkiye ortak adımlarla inanıyorum ki bölgede de ciddi bir performansı sergileyecektir.”

Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier Başkan Erdoğan’ı askeri törenle karşıladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.