Hacca gittiler dönemediler

TiFari vize alarak KaFFa giden bazı Türk vatandaşlarını tespit eden 6XXdi $rabistan bX yRlla giriş yapıldığını tespit ettiği 20 Türk vatandaşının ülkeden çıkışını engelledi. Dışişleri Bakanlığı devrede

Sabah - - Ekonomi - Finans - BetXl.alakent#sabaK.FRP.tr (GLW|r: İbrahim ACAR - Tasarım: Nigar TEKİN

Türkiye’de binlerce insan hac için sıra beklerken bazı uyanıkların yaptığı plan ellerinde patladı. Hac vazifesini yerine getirip dönüşte sorun yaşayan vatandaşların sayısındaki artışın arkasından ticari vize çıktı. Vizede yapılan oyun ise Suudi Arabistan’daki Nasco adlı firmanın ihbarıyla bozuldu.

Edinilen bilgilere göre Nasco, kendilerinin onayı ve bilgisi olmaksızın sahte davet yazısı ve ticaret sicil belgesi düzenlendiğini fark etti. Bu yolla 160 kadar vize alındığını ve bunun büyük bir bölümünün Türkler tarafından hac döneminde kullanıldığını tespit eden Nasco, firmalarının davetlisi gibi görünen tüm yabancılara çıkış yasağı koydurdu. Bu sahteciliğin kimin tarafından yapıldığının tespit edilmesi için Cidde Başkonsolosluğu’na başvuru yapan şirket, Suudi yetkililerin firmalarından açıklama talep ettiğini bildirdi. Olayın ardından Suudi Arabistan bu vizeyle hacca gelen 20 Türk vatandaşının çıkışını engellerken, konu Dışişleri Bakanlığı’na intikal etti. Sahte belgelerin kimin tarafından düzenlendiğini araştıran bakanlık, vatandaşların çıkışı için görüşmelerini de sürdürüyor. Bu evrakları düzenleyenlerin kaçak acentecilik faaliyeti yürüttüğü belirtiliyor.

EKONOMİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.