İşe gitmeden yıllık 800 bin $ kazanıyorlar

FARKLı üLKELERDEKI NITELIKLI KIşILERI BULUP, UZAKTAN çALışMA MODELIYLE EKIP KURAN CROSSOVER, TüRKIYE’DE 165 çALışANA ULAşTı. ÇALışAN SAYıSıNı IKIYE KATLAYACAK OLAN şIRKET, YıLLıK 800 BIN DOLARA KADAR GELIR VAAT EDIYOR

Sabah - - Ekonomi - Finans - (GLW|r: %ETüL $/$KE1T - Tasarım: 6EçIL K$Y$

Gelişen bulut teknolojileriyle birlikte dünyada yeni bir iş modeli ortaya çıktı. Artık insanlar dünyanın farklı ülkelerindeki şirketlere, binlerce kilometre uzaklıkta olsalar da hizmet vererek yıllık binlerce dolar gelir elde edebiliyor. Farklı ülkelerdeki kıdemli iş gücünü, uzaktan çalışma modelini benimseyen şirketlerle buluşturan Amerika merkezli Crossover, 2.5 yıl önce Türkiye pazarına girdi. 200’e yakın Türk çalışana Japonya, Amerika, Rusya gibi dünyanın farklı ülkelerinde uzaktan çalışma modeliyle iş ve yıllık 800 bin doları bulan gelir imkânı sağlayan Crossover’ın CEO’su Andy Tryba, uzaktan çalışma sisteminin detaylarını SABAH’a anlattı.

● Uzaktan çalışma sistemi nasıl işliyor?

Uzaktan çalışma hâlâ gelişmekte olan bir trend. Bütün işlerin geleceği böyle şekillenecek. Çünkü yüksek beceri gerektiren işler bulut ortamında yapılacak. Bulutta olduğu için de nerede çalıştığınızın artık bir önemi kalmayacak.

● Sistem nasıl yönetilecek?

Bu sistemde yine herkesin bir yöneticisi, kariyeri, hedefleri olacak. Sadece ofis ortamında çalışma zorunluluğu ortadan kalkacak. İnsanlar verimli olabilecekleri her yerden çalışacak.

TÜRKİYE İKİ KAT BÜYÜDÜ

● Uzaktan çalışma modeli en çok hangi ülkelerde uygulanıyor?

Biz 108 ülkede hizmet veriyoruz. Ağırlıklı olarak Amerikalı şirketler, dünyanın neresinde olursa olsun bu yetenekli kişileri işe almak istiyorlar. Türkiye’de 165 kişi bu şekilde çalışıyor. Bu sayı 6 ay önce 80’lerdeydi. Bugün iki katına çıktı. Önümüzdeki 6 ayda da bu sayıyı ikiye katlamayı hedefliyoruz.

● Türkiye’deki iş gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk insanı gerçekten çok zeki ve çalışkan. Bize başvuru yapan binlerce insan var. Onları zaman zaman çok ciddi testlerden geçiriyoruz. Ve Türkler bu testlerden hep en yüksek sonuçları alıyor. Bugüne kadar 165 kişiyle çok başarılı işlere imza attık. Dolayısıyla ekibe yeni kişileri katmayı arzuluyoruz. Bizimle çalışanlar da çevrelerinden bazı kişileri öneriyor. Böylece hızla büyüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.