Ekonomiye 308 milyar TL destek

Aktif büyüklüğü 350 milyarı aşan Vakıfbank, ekonomiye kredi kanalıyla 308 milyar TL destek sağladı. Genel Müdür Özcan, “Milli ekonomimizin yanındaki güç olduk” dedi

Sabah - - Günün İçinden -

Aktif büyüklüğü 353 milyar lirayı aşan ve “Güçlü Türkiye’nin Lider Bankası” olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Vakıfbank’ın, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek 308 milyar liraya ulaştı. Banka, konsolide olmayan sonuçlara göre yılın ilk dokuz ayını 3.1 milyar TL net kârla tamamladı.

SEK7gRÜ1 ÜS7Ü1DE %ÜYÜME

Gelişmekte olan ülkelere yönelik risklerin ve piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde Türk bankacılık sektörünün, son yıllardaki en büyük stres testlerinden birini başarıyla atlattığını ifade eden Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Biz de Vakıfbank olarak bu zorlu dönemde mutlak müşteri memnuniyeti anlayışımızı, sağlam bilanço ve yüksek likiditemiz ile birleştirerek yılın ilk dokuz ayını başarıyla tamamladık. Eylül ayı sonu itibarıyla nakdi kredilerimiz yıllık bazda sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 35 büyüyerek 235 milyar TL’yi, toplam aktiflerimiz ise yüzde 43 büyüme ile 353 milyar TL’yi aştı. 950 şubemiz ve verimlilik odaklı çalışma anlayışımız ile milli ekonomimizin yanındaki güç olduk” dedi.

SERMAYE RASYOSU YÜKSELDİ

Kredilerle reel ekonominin ve hane halkının finansal ihtiyaçlarına en uygun çözümler üretirken, likidite ve sermaye tarafında önemli adımlar attıklarını belirten Özcan, “Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz 5 milyar TL’lik ilave ana sermaye hükümlerini haiz tahvil ihracı sayesinde sermaye yeterliliği rasyomuz yüzde 17.23 seviyesine ulaştı. Bu oran, rakip bankalar arasında da en iyilerden biri olarak öne çıktı” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.