1960 ve 70’lerin Bebek Oteli’ni canlandıracak!

Sabah - - Günün İçinden -

OrMin *rubu’NUN KURUCU ORTA ğı Zafer Yıldırım’ıN GöNLüNDE UZUN ZAMANDıR BIR BUTIK OTEL AçMA VE IçINDE HAYALINI KURDUğU KONSEPTE, KüL TüR SANAT HAYATıMıZı BESLEYEN MEKANLAR YAPMA ARZUSU VARDı.

NE GüZEL KI BöYLE SI BIR YATıRıMA TüRKIYE’DE SOYU NUYOR. ÜSTELIK DE İSTANBUL’UN IKONIK NOKTALARıNDAN BIRI OLAN VE NOSTAL JI RüZGARLARı ESTIREN Bebek Oteli’NDE KARAR KıLDı.

ÖğRENIYORUM KI SANATA OLAN Düş KüNLüğüYLE DE DIK KAT çEKEN BIR Iş INSA

Nı OLAN ZAFER YıLDıRıM,

GüNü MüZ KOşULLARıNDA YENIDEN INşA ETMEK üZERE KOLLARı SıVAMış. YıLDıRıM, BEBEK OTELI’NIN MüLK SAHIBI Karamanoğulları Ailesi’NDEN oteli 20 yıllığına KIRALADı.

NE YAZıK KI SON YıLLARDA KüLTüR VE SANAT HAFıZAMıZ OLAN PEK çOK MEKAN KAPANDı. YERINI BAMBAşKA DüKKANLAR ALıVERDI. İşTE O NEDENLE NE ZAMAN BIR SATış HABERI OLSA, TüRKIYE’NIN HAFıZA Sı OLAN MEKANLARıN GIDIP, YERINE BIR ALış VERIş MERKEZI, REZI DANS GELECEK KOR KUSUNU YENEMIYOR INSAN. DüN GöRDüM KI ZAFER YıLDıRıM’ıN BEBEK OTELI’NE YATı RıM YAPARAK, ORAYı YINE HALKıN KULLA NıMıNA AçACAğıNı DUYAN HERKES SEVI NIYOR.

Yıldırım, Boğaz öngörünüm kurallarına uya rak, otelin toplan tı ve konferans salonlarını yeniden ayağa kaldıracak, hatta sanat eser lerinin sergilenebileceği bir galeri de yapacak ve kafesi, restoranı ve şık odalarıyla Bebek Otel’i Türkiye’yi güzel tanıtan noktalardan biri haline getirecek.

ZAFER YıLDıRıM VE EşI Zerrin Yıldırım’ıN SANAT TUTKUSU SANıYORUM BEBEK OTEL’IN HER YERINDE HISSEDILE CEK. YAKLAşıK 25 yıldır kolekisyoner olan Yıldırm, 2013 yılında da ünlü sanatçı Fahrelnissa Zeid’in ‘Atom Patlaması ve Bitkisel Hayat’ adını taşıyan eserine 2.7 milyon dolar öde yerek satın alınca, adından epey söz ettirmişti. 2017 YıLıNDA Londra’DA YER ALAN Tate Modern’DE SERGILENEN ESERIN şU ANDAKI FIYATıNıN KAT BE KAT YUKARı çıK Tığı KONUşULUYOR. O DöNEM TEBRIK ETMEK IçIN KENDISINI ARADığıMDA BANA, “Fiyatın konuşulmasını istemiyorum. Önemli olan bu değerli eserin Türkiye’ye gel mesi ve burada kalması. Zeid’in en güzel eserlerinden biri. Bunu paylaş mak lazım” DEMIşTI.

EZ CüMLE, BEBEK OTEL’E TüRKIYE’NIN DEğERLERINE SAHIP çıKAN BIR ISIM TARAFıNDAN YATıRıM YAPıLMASıNı CANı GöNüLDEN ALKışLı YORUM.

Not: Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Atatürk’ün ölüm yıldönümü. Bu vesi le ile bizlere özgür bir ülke bırakan Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını min netle anıyorum.

Velale NadaN#VaEaK FRm Wr SMS SK \a] ·\e J|Qder 7L M+

Şelale KADAK Bebek Oteli’NI 1960’lar ve 70’lerdeki ruhunu,

Zafer Yıldırım

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.