Afrika pazarına önem veriyoruz

Sabah - - Gundem - Barış ŞİMŞEK TABANLIOĞLU

ORTADOĞU’NUN yanı sıra Afrika pazarına da önem verdiklerini söyleyen Gürsel, şöyle devam tti: “Kazakistan’da gayet aktifiz. Afrika’nın çeşitli ülkelerinde varız. Ekvator Gine’si, Senegal’de kongre merkezleri, expo ve otel yatırımları yaptık. Bir stadyum projesini takip ediyoruz. Afrika çok önem verdiğimiz bir pazar. Dubai’de çok prestijli bir iş aldık. Bir projemiz daha imza aşamasında.”

Kesinlikle hayır... En son projeleri tamamlandı. İhale dosyaları tekrar hazırlanıyor, devlet nezdinde kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. 1-2 ay içinde adresini bulur diye düşünüyorum. O işin hızlı yürüyeceğine inanıyorum. Biz projenin mimari ve mühendisliğini kontrol ediyoruz. İhaleyi alan firmayla birlikte çalışacağız. Ben ihaleye büyük ilgi bekliyorum. Sonuçta finansmanını devlet karşılayacak. AKM’nin tekrar faaliyet göstermesi herkesin moralini yükseltecektir.

Kurlar nedeniyle sektör beklemeye geçti. İşler temkinli ilerliyor. Buna rağmen ağustos ayı gayet hareketli geçti. Yurtdışından ciddi alıcılar Türkiye ile ilgilendi, ciddi satışlar gerçekleşti. Çünkü

Havalimanı’nı hizmete açarak dünya ölçeğinde önemli bir başarıya imza atan Türkiye’de elektrikli uçak prototipi ve iklimlendirilmiş rüzgâr tüneli geliştirmek için düğmeye basıldı. İki projenin de yurt dışına bağımlı olmadan ve gizlilik korunarak düşük maliyetlerle Türkiye’de gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Kesinlikle küçülmedi. Aynı anda yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğümüz birçok proje var. Bizim için durmak diye bir şey yok. Bir bölgedeki yatırımcı duruyorsa, öteki başlıyor. Biz ağustos böceği değil karınca olmayı tercih eden bir firmayız. Dünyanın her yerinde çalışıyoruz. Bu ülkenin topraklarından çıkan bir dünya şirketi olma yolunda ilerliyoruz.

15 yıldan bu yana yurtdışında faaliyet gösteriyoruz. Bulunduğumuz coğrafyanın bize sunduğu birçok nimet var. Son 3-4 yıldır ciromuzun yüzde 70’i yurtdışından geliyor. Doha, Dubai ve New York’ta ofislerimiz var. Rusya’yı da düşünebiliriz. Berlin’de bir ofis açacağız. Orada bir otel işi aldık, yatırımcısı bir Alman. 50 bin metrekare bir alanda proje geliştireceğiz. Ayrıca bir Türk yatırımcının arazisini de kent merkezi haline getireceğiz. Buna rağmen yurtiçi-yurtdışı dengesi bizim için önemli. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Burası bizim ülkemiz, hiçbir kriz kalıcı değil. Bu da kalıcı olmayacak.

Bu kapsamda Elektrikli Uçak Prototipi Geliştirme Projesi için öncelikle fizibilite etüdü raporu hazırlanacak. Proje kapsamında, kompozit gövdeye sahip, lityum iyon veya yeni nesil pil teknolojilerini kullanan, kısa sürede şarj olabilen, uluslararası standartlara uygun, iki kişilik elektrikli uçak prototipinin Türkiye’de MİLLİ MESULİYET TAŞIYORUZ geliştirilmesi ve üretilmesi planlanıyor. Böylece, havacılıkta dünyanın önde gelen ülkeleri ile eş zamanlı olarak bu kritik teknolojiler Türkiye’ye kazandırılacak. Ayrıca, iklimlendirilmiş rüzgâr tüneli, dünya pazarına sunulacak. Her iki projenin fizibilite etüdü çalışmalarına 2019’da başlanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.