Yetim maaşı için emsal karar

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin “SGK anne ve babasından ayrı ayrı yetim aylığı alan bir kadının maaşından birini kesemez” kararını onadı

Sabah - - Gundem -

İzmir’de yaşayan 62 yaşındaki F.Y., Bağ-Kur statüsünde olan annesinden aldığı yetim aylığı SGK tarafından iptal edilip ayrıca bu paranın iadesi için babasından Emekli Sandığı kapsamında ödenen yetim maaşından kesinti yapılmaya başlanınca konuyu yargıya taşıdı.

F.Y., avukatı Ersan Karatekin aracılığıyla İzmir 9. İş Mahkemesi’ne açtığı davada, SGK tarafından yapılan işlemin yasaya aykırı olduğunu iddia etti. Annesinden aldığı yetim aylığının yeniden bağlanmasını isteyen kadın, bu paranın ve diğer yetim maaşı kesintisinin kaldırılarak yasal faiziyle ödenmesini talep etti. Dosyayı inceleyen İzmir 9. İş Mahkemesi, F.Y’nin annesinden aldığı ölüm aylığının yeniden bağlanması, babası üzerinden aldığı maaşta yapılan kesintinin kaldırılması ve bu süreçte paraların yasal faiziyle davacıya ödenmesine karar verdi.

Davalı SGK ise kararın düzeltilmesi için İzmir Bölge Adliye Mahkemesine başvurdu. Başvuruyu inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, ilk derece mahkemenin kararını aynı gerekçelerle yerinde buldu. F.Y’nin avukatı Ersan Karatekin, tek geliri annesinden aldığı yetim aylığı olan müvekkiline SGK tarafından babasından da yetim maaşı tesis edildiğini söyledi. AA Avukat Ersan Karatekin, “Şartlar oluştuğunda hem anneden hem babadan aylık almak mümkündür. Önemli olan vefat tarihleri ve sigorta lık türleridir” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.