Atatürk lafla değil icraatlarla anılır

Başkan Erdoğan 10 Kasım programında konuştu: Atatürk’ü anmak İstanbul Havalimanı gibi eserlerle olur. Türkiye’de Türkçe ezan dönemi kapanmıştır. Bu CHP zihniyeti Aşık Veysel’i Ankara’ya almamıştı

Sabah - - Gundem -

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP tarafından gündeme getirilen ‘Türkçe ezan’ tartışmalarına. “Türkiye’de Türkçe ezan dönemi kapanmıştır” diyerek son noktayı koydu. Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’nda konuştu: Atatürk’ü anma da anlama da lafla değil, icraatlarla olur. İstanbul Havalimanı gibi eserleri dikmekle olur. Köprüler yapmakla olur, metrolar yapmakla olur, kendi uçağınızı, insansız hava araçlarınızı yapmakla olur. Göreve geldik, yüzde 20 idi savunma sanayisindeki eserlerimiz. Yüzde 65’e çıkardık. Batı’nın kapısında, şurada burada sıraya girerek muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkamayız. Hem inşa hem de ihya edeceğiz.

Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı ama provokasyonlar yüzünden vazgeçmek zorunda kaldığı çok partili hayata geçiş denemesini vaktinde başarmış olsaydık acaba ülkemiz nereye giderdi? O dönemde kendi uçağımızı, otomobilimizi üretmiş, ihracatımızı büyütmüş olsaydık bugün nerede olurduk? Gençlerimizin zihinlerini formatlamaya çalışmak yerine onları özgür fertler halinde yetiştirecek bir eğitim sistemi kursaydık acaba nasıl bir gelişme gösterirdik?

Türkiye 2. Dünya Savaşı’na girmemiştir ama savaşın tüm yükünü yaşamıştır. Bu dönemde ülkemizi yönetenler milletimizi sadece büyük bir maddi külfetin altında ezmekle kalmamış, değerlerinin üzerinde kurduğu baskıyla da iyice bunaltmıştır.

nHâlâ tek parti dönemiyle adeta sembolleşmiş zulümlerden olan Türkçe ezanın, savunulabiliyor olması milletin değerlerine yönelik bitmek bilmeyen bu husumetin işaretidir. Türkçe ezan dediğimiz zaman onu sadece biz anlarız. Ama Arapça olduğu zaman evrenseldir. Dünyanın heryerinde ezan okunuyor diye anlarsın.

nBu zihniyet, Aşık Veyse’i kılığı kıyafeti sebebiyle Ankara’nın merkezine almadı. Bu kibirli yaklaşım daha sonra başörtüsü başta olmak üzere, pek çok konuda kendini göstermiştir. Kendilerini milletten üstün görenler, “göbeğini kaşıyan adam”, “makarnacı” diyerek milli iradeyi aşağılamayı sürdürüyorlar. Demokrasiyi hazmedememiş bu kesim her seçimin ardından halkın sandığa yansıttığı iradeyi önemsiz göstermeye gayret ediyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri sadece ekonomide değil, demokraside de dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline gelme kararlılığını ifade ediyor. İnşallah gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonları üzerinde yükselecek geleceğin Türkiye’si bu tür tartışmaları tümüyle geride bırakacaktır.

Türkiye’ye karşı yürütülen küresel yalan ve iftira kampanyalarının en büyük kaynağı haline gelen FETÖ ihanet çetesinin çırpınışları fayda vermeyecek. Deşifre olmuş oyun, başarısızlığa mahkûmdur. İnşallah en kısa sürede bize kurulan tuzakları sahipleri ve piyonlarının başlarına geçirip, yolumuza devam edeceğiz.”

n“BELLI bir kesim çok partili hayata geçişin CHP iradesiyle olduğunu iddia ederler. Oysa ki bu mec buri bir değişimdir. Tek parti ekibi elinden gelse Türkiye’yi Alman Nazizmi veya Sovyet Sosyaliz mi’ne sürükleyecek bir zihin yapısına sahiptir. Önce Nuri Demirağ’ın Milli Kalkınma Partisi sonra da Demokrat Parti, CHP’ye karşı milletimizin sesi ola rak siyaset sahnesine çıktılar.”

n

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.