Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80’inci yılında Gazi’nin son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı’na binlerce vatan sevdalısı akın etti

Sabah - - Gundem -

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80’inci yılında tüm yurtta saygıyla ve minnetle anıldı. 10 Kasım 1938’de İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yuman Atatürk’ün vefat ettiği saat 09.05’te İstanbul D-100 Karayolu’nda sürücüler araçlarından inerek korna sesi eşliğinde saygı duruşunda bulundu.Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan anma töreni sarayın harem bölümündeki 71 numaralı odada düzenlendi. Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu. Saatlerin tam 09.05’i gösterdiği anda polis memurları da duygusal anlar yaşadı. Saray önünde erken saatlerden itibaren uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar ve öğrenciler, Atatürk’ün yatağına ve çevresine beyaz ve kırmızı karanfiller bıraktı.

Taksim Meydanı’nda İstanbul Valiliği tarafından anma töreni düzenlendi. Kadıköy’de Fenerbahçe Orduevi’nden Bostancı sahiline kadar ellerinde bayraklarla ‘Ata’ya Saygı Zinciri’ oluşturan binlerce vatandaş saygı duruşunda bulundu. Denizde de onlarca tekne bayrak açtı. Şişli’de ise Atatürk’ün kendi sesinden gençliğe hitabesi ‘video maping’ ile dev ekrana yansıtıldı.

Barış SÖZAL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.