İnovasyon Haftası’na ne oldu?

Sabah - - Günün İçinden -

İhracatın hamalı olmak yerine katma değerli üre timle “efendisi” olma yolunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi

TİM’in başlattı ğı bir gelenek vardı: İnovasyon Haftası... Amaç, ihraç ürünlerin ortalama kilogram fiyatını, 2023’te 4 dolar düzeyine çıkarmak idi.

2012’den geçen yıla dek 6 kez tekrar landı ve 50 bin katılımla ülkenin en önemli yenilik çilik platformu oldu. Başta Cumhurbaşkanı 5ecep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlıklarımız, dev let kurumlarımız, saygın üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve medya, bu etkinliğe sahip çıktı.

Nitekim İnovasyon Haftası ile ekilen tohumların neticesini biz, Türkiye’nin ilk gençle rin ayağını yerden kesen festivali olan Teknofest’te dük. Bu yıl İstanbul Havalimanı’nda, henüz şantiye halindeyken 550 bin genci bura ya topladık, muh teşem etkinliklere imza attık. Ancak bu gelenek, değişen TİM yönetimiyle birlikte çöpe gitti. Oysa 15 Temmuz’da FETÖ haydutlarının işgal girişiminde, 17-25 Aralık operasyonlarında dahi aksatmadan yürütebildik. Mehmet Büyükekşi’nin gayretiyle bu platformdan inovasyona dair yığınca marka çıktı.

Turkey Discover the gör 3otential ambleminin dahi ana rahmi olan İnovasyon Haftası, hiçbir açıklama olmadan, çöpü boylayıver di. Gelenek oluşturmanın ne kadar zahmetli olduğunu bilen biri olarak ben şahsen yenilikçilik alanında alınan mesafeyi hiçe sayıp bu haf tayı sonlandırmayı, katma değerli üretime ihanet olarak görüyorum.

TİM’den alabildiğim tek açıklama, “ilerideki yıllarda bunu yeniden tasarlayacağız” yönünde oldu. Peki, programı oturmuş, sponsorları belirlenmiş, katı lımcılarının alışkanlık hali ne getirdiği ve çoğunun Cumhurbaşkanı elinden ödülünü alacak derecede başarılara kuluçkalık yapmış İnovasyon Haftası’nı neden harca dık? Yerimiz mi dar geldi, yenimiz mi? Bilemedim.

seref.oJuz#sabaK.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.