EKONOMİYE güven mesajı

Sermaye piyasalarının tarihi halka arzına 2.5 kat talep geldi. 4 bankanın ihraç ettiği VDMK’lara 118 yatırımcı teklif verdi. İhraç, bankalara 3.1 milyar kaynak anlamına geliyor

Sabah - - Günün İçinden -

Ağustostaki kur atağını ekonomi yönetiminin başarılı hamleleriyle püskürten ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile yatırımcıların güvenini perçinleyen Türkiye, dün de tarihi bir halka arzı beklentilerin üstünde bir başarıyla tamamladı. Sermaye piyasaları için tarihi bir adım olan Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracına 118 nitelikli yatırımcıdan, 2.5 kat talep geldi.

Böylece, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası’nın konut kredilerinden oluşan, 3 milyar 150 milyon lira tutarındaki VDMK ihracı tamamlandı. Türkiye’nin en büyük VDMK ihracına gelen talep, cari fazla verirken, enflasyonda da düşüş sürecini başlatan Türkiye’ye güveni ortaya koyuyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının, mesnetsiz analizlerle yıpratmaya çalıştığı bankacılık sektörünün de yatırımcılardan “geçer not” alması anlamını taşıyor. Bu ihraçla sermaye piyasalarının derinleşmesinin de önü açılmış oldu. Uzmanlar, yeni enstrümanın kullanılması durumunda, bankalar açısından 150 milyar liralık bir finansman kapısı olacağını belirtiyor. Hazal ATEŞ

FAİZ DÜŞÜŞÜ HIZLANIR

Bankalar bu ihraçla sağlanan kaynakla, son dönemde kısılan kredi musluklarını tekrar açacak. Aynı zamanda, likiditeki artışın etkisiyle faizde düşüş hızlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen VDMK ihracının dün başarıyla tamamlandığı kaydedildi. Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2.43 kat talep geldiği belirtildi.

ANKARA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.