2019’DA YERLI VE YABANCı TURIST AKıNı YAşANACAK

ERKEN REZERVASYONA İLGİ ARTIYOR

Sabah - - Tudyho Txunh\ -

Turizm Genel Müdürü Oğuz Terzi, turizm sektöründe zorlu dönemin geride kaldığını söyledi. Bu zorlu süreçte sektör oyuncularının büyük adımlar attığını belirten Terzi, bunun meyvelerinin alınmaya başlandığını vurguladı. MNG Turizm’in 2018 hedeflerini yakaladığını, bu başarının gelecek yılda da devam edeceğini vurgulayan Terzi, “Yerli turist de artık erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıyor. Bu yerli oranını artırıyor. Gelecek yıl için yabancı talebi de çok yüksek. Dolayısıyla geçmiş yıllara göre otellerde yüksek doluluklar olacak. Gelecek yıl hem yerli hem de yabancı turist akını yaşanacak” dedi.

ILAVE INDIRIMLER SUNDUK

Yapılan kampanyalarla yurtiçi, yurtdışı ve Kıbrıs olmak üzere tüm destinasyonlarda ilave indirimler gerçekleştirdiklerinin altını çizen Terzi, “Yurtiçi ve Kıbrıs otellerinde son 3 gün kalaya kadar, yurtdışı turlarında 30 güne kadar iptal güvence paketi sunuyoruz. Kredi kartlarına ise ekstra taksit imkânı ile ödeme kolaylığı sağlıyoruz” diye konuştu.

KUR DENGELENDI, TALEP ARTTI

2018’deki döviz kuru artışı nedeniyle başlangıçta yurtdışı turlarında talebin azaldığını ifade eden Terzi, son günlerde kurlardaki dengelenmeyle yurtdışı tur satışlarına talebin artmaya başladığını vurguladı. “Buna paralel olarak yurtdışı tur satışlarında artış beklemekteyiz” diyerek gelecek yıl için sektörün hareketleneceğini ifade eden Terzi, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl yerli turist, yer bulamama riskine karşılık erken rezervasyondan yararlanmıştı. 2019 yılı için, iptal güvencesi, ilave indirimler ve kredi kartlarına uygulanan artı taksitlerin destekleyici unsur olması ile birlikte erken rezervasyonda bu yıl da bir artış bekliyoruz.”

sene yurtdışından Türkiye’ye büyük bir talep olacağını belirten Terzi, şöyle konuştu: “Yabancı turist sayısındaki artış ve buna bağlı fiyatların yükselme siyle erken rezervasyona olan ilginin bu yıl arttığı nı gördük. Bu artışın gelecek yıl da devam edeceği ni düşünüyoruz. Bunun yanı sıra yurtdışından gelen yoğun talepler nedeniyle iç pazarda bir daralma olacak. Buna göre otellerin bu yıl yerli turiste ayı racağı kontenjanlardaki düşüş nedeniyle de, yabancı turist sayısında bir artış bekleniyor.”

Oğuz Terzi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.