HALKıN GüCü TANKıN GüCüNü YENDI

TBMM Başkanı Yıldırım, Manas Üniversitesi’nde konuştu: O gece bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, halkın gücü tankın gücünü yendi

Sabah - - Gngep -

Başkanı Binali Yıldırım, Kırgızistan temasları kapsamında dün başkent Bişkek’te Ata Beyit Anıt Mezarlığı’nı ve daha sonra Kırgızistan’ın sembol ismi dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret etti.

Manas Üniversitesi’nde de öğrencilere hitap eden Yıldırım, “Devletlerimiz ayrı olsa da gönüllerimiz var, kardeşlik hukukumuz var. Aramızda mesafe olsa da birbirimizden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Kırgızistan’ın dünya devletler içerisinde en itibarlı yere sahip olmasını arzu ediyoruz” dedi. 15 Temmuz darbe girişimine değinen Yıldırım, “O gece ülkemizde Cumhurbaşkanı, Başbakanı öldürmeye kalktılar. Demokrasimizi yok etmeye kalktılar. Bayrağımızı indirmeye, ezanlarımızı dindirmeye kalktılar. Ancak bayrağını, milletini, devletini seven büyük Türk milletinin şahlanışı ile alçaklar hak ettikleri cezayı aldılar. O gece bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, halkın gücü tankın gücünü yendi” ifadesini kullandı. Kırgızistan’da yaşayan Türk vatandaşlar ve Ahıska Türklerinin temsilcileriyle de bir araya gelen Yıldırım, FETÖ başta olmak üzere zararlı akımlara karşı birlikte hareket etmeleri uyarısında bulundu.

İRAN’DA İKİLİ TEMASLAR

Yıldırım daha sonra Türkiye, İran, Rusya, Çin, Pakistan ve Afganistan arasındaki “Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele” konulu Meclis Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a geçti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile bir araya gelen Yıldırım, Türkiye ve İran’ın asırlardır komşu ve kardeş olduğunu belirterek, “İran’ın başına bir iş gelirse kendi başımıza gelmiş gibi kabul ediyoruz” diye konuştu.

Binali Yıldırım, Rusya Federasyonu Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ile de görüştü.

Yıldırım, Cengiz Aytmatov’un mezarında dua etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.