BAŞKENT PARİS’TE KIRMIZI ALARM

Sarı Yelekliler bugün büyük bir eyleme daha hazırlanıyor. Hükümet, 89 bin kişilik güvenlik gücü ve zırhlı araçlarla olağanüstü önlemler aldı. Metrolar, Eyfel Kulesi, müze, market ve restoranlar kapalı

Sabah - - Dnya Raporu -

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vergilendirme sisteminde değişiklik sözü vermesi ve protestocuların ‘bardağı taşıran son damla’ dediği akaryakıt zamlarını geri alması Sarı Yelekliler’in öfkesini dindirmeye yeterli olmadı. ‘Dördüncü Perde’ adı altında ülke genelinde bugün düzenlenecek protestolar öncesi 89 bin güvenlik görevlisi alarma geçti. n Fransa Başbakanı Edouard Philippe sadece Paris’te 8 bin polisin görev yapacağını, bir düzine zırhlı aracın da hazır bekletileceğini açıkladı. n Paris’in sembol bulvarı ChampsElysees’deki dükkanlara “kapılarınızı kapalı tutun, dışarıda sandalye bırakmayın” gibi uyarılar yapıldı. n Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi ve Zafer Takı gibi simge yapılar ve turistik mekanlarının bugün kapalı kalacağı açıklanırken; futbol maçları, operalar, tiyatrolar, sanat aktivitileri ve konferanslar da iptal edildi. n YouGov adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Macron’a destek yüzde 18’e düştü. Fransızların 4’te 3’ünün ise Sarı Yelekliler’i dekteklediği belirtildi.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü. Bugüne kadar 3 kişinin öldüğü, 222’si güvenlik görevlisi 1043 kişinin yaralandığı gösterilerde, 1424 kişi gözaltına alındı.

Bu arada Sarı Yelekliler’in Brüksel’e sıçrayan protestoları, Fransa’nın ardından Belçika’da da akaryakıt zamlarına engel oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.