Toplama kampı değil FRANSA’DA BİR LİSE

Sabah - - Dnya Raporu -

lise öğrencilerinin eğitim politikalarına karşı başlattığı ayaklanmada önceki gün gözaltına alınan öğrenci sayısının 700’ü geçtiği açıklanırken, Yvelins şehrinde çekilen gözaltı görüntüleri ülke gündeminde bomba etkisi yarattı. Onlarca lise öğrencisinin adeta bir terör şüphelisi gibi diz çöktürüldüğü, kimilerine ters kelepçe yapıldığı ve tepeden tırnağa silahlı polisler tarafın- dan sıraya dizildiği görüntüler dünya kamuoyunun da tepkisini çekti. Görüntüyü kaydeden kişinin adeta dalga geçer gibi kullandığı “İşte size uslu duran bir sınıf” ifadeleri de sosyal medyada sert eleştirilerin hedefi oldu.

Dün de devam eden eylemlerde liselerin giriş-çıkışları öğrenciler tarafından kapatıldı, 300’den fazla lisede eğitime ara verildi, çöp kutuları, duraklar ve okul binaları maddi zarar gördü. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, 146 öğrencinin gözaltına alınma görüntüleri nedeniyle şoke olduğu söyledi ancak “Olayların hangi ortamda gerçekleştiğini ve o görüntülerden önce neler yaşandığını da dikkate almamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Şoke eden görüntülere dair soruşturma başlatılırken, eylemler dün de devam etti.

Fransa’nın başkenti Paris’te mağaza, restoran, banka ve resmi kurum lar olası yağmalara karşı önlem alıp kepenk indirdi. FR$16$’D$

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.