KIRALAMA SEKTöRüNE TICARI ARAç DOPINGI

HIBRIT TRANSIT’IN SERI üRETIMI IçIN HAZıRLANAN FORD OTOSAN, BU ARAçLARDA KULLANıLAN PILI DE GöLCüK’TE üRETECEK. TüRK MüHENDISLERIN GELIşTIRDIğI PILIN YERLILIK ORANı YüZDE 30

Sabah - - Enrqrpl Flqdqv -

Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile 10 yıl sonra yeniden ticari araç kiralanmasının önü açıldı. Ticari araç kiralanmasına imkân veren değişiklik, hem otomotiv hem de kiralama sektöründe yüzleri güldürdü.

Ticari araç yönetmeliğiyle kiralama sektörünün 2019’da yüzde 20-30 büyüyebileceğini söyleyen Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, ticari araç satışlarında da yüzde 40’lara varan artış yaşanabileceği ifade etti.

KOBİ’LERE NEFES

Türkiye’nin hafif ticari araç üretim üssü olduğunu hatırlatan Ak, “Hafif ticari araç pazarı bugün toplam otomobil satış pazarının yaklaşık yüzde 30’nu oluşturuyor. Yeni yönetmelikle birlikte Türkiye’de üretilen ve yerlilik oranı en yüksek hafif ticari araçlar en çok tercih edilen araçlar olacaktır. Ticari araç satışlarına önemli bir doping etkisi yapacaktır” dedi. Trafiğe kayıtlı 22 milyon araçtan sadece 3.5 milyon adedinin şirketler tarafından kullanıldığına ve bunların büyük bir çoğunluğunun öz sermaye ile alınmış araçlar olduğuna dikkat çeken Ak şunları söyledi;

“Yönetmelik değişikliği ile artık KOBİ’ler ihtiyaçları olan ticari araçları kiralama yöntemiyle bünyelerine katabilecekler. Böylelikle sermayeleri güçlenecek. Kiralama yapmaları durumunda kredi faizlerinden etkilenmeyecekler ve araç için de kredi limitlerini doldurmayıp, işlerine odaklanabilecekler.”

Türkiye’de hibrit araç üreten ikinci firma olmaya hazırlanan Ford Otosan, seri üretim için gün sayıyor. Şirket, Kocaeli-Gölcük fabrikasında ürettiği Transit Custom ve Tourneo Custom’ın hibrit versiyonlarını 2019’un ilk çeyreğinde devreye alacak. Yüzde 100 elektrikli versiyonların üretim hedefi ise 2020… İlk etapta bin adet hibrit araç üretimi planlayan Ford Otosan, talebe bağlı olarak kapasiteyi 10 bin adede kadar çıkarabilecek.

2018’in sonlarında deneme üretimlerine başlayan Ford Otosan, aynı zamanda bu araçlarda kullanılan pili de Kocaeli’nde üretecek. Bunun yanı sıra pil teknolojisini şirketin Ar-Ge merkezinde geliştirmeyi başardı. Her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü araştırma ve geliştirme için ayıran Ford Otosan’ın Ar-Ge merkezinde 1500 mühendis görev yapıyor.

YÜZDE 30 YERLİLİK

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türkiye otomotiv sanayisinde pil üretimi yapan ilk ve tek firma olduklarına dikkat çekti. Söz konusu pilin Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini söyleyen Yenigün, pildeki yerlilik oranının yüzde 30 olduğunu açıkladı. Yenigün, Türkiye’de üretilecek hibrit araçların İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini ifade etti. Bu arada 20 adet prototip Transit Custom hibrit araçların İngiltere’deki test sürüşleri başarıyla sonuçlandı. Ford Otosan, hibrit araçların test edilmesi için Kocaeli Belediyesi’ne dört araç verecek.

)OR' Otosan tarafından üretilen plugin-hybrid teknolojisine sahip araçta 117 kw elektrikli motor ve 1.0 ecoboost 120 bg motor bulunuyor. Elektrikli motor 50 km menzile sahip. Benzinli motor menzil artırıcı olarak görev yapıyor. Yani sadece bataryaları şart ediyor. Bu sayede aracın menzili 500 km’ye kadar çıkıyor.

R A L $ K

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.