Sabah

Organize kötülük işbaşında

- MEHMET BARLA6 mbarlas#sabah.com.tr facebook.com mehmetbarl­as.sabah

2021 yılının Temmuz ayında ABD’nin Florida eyaletinin Miami şehrinde 13 katlı bir bina yıkılmıştı. 24 kişinin yaşamını yitirdiği bu yıkımda 121 kişi de enkaz altında kalmıştı. Birçoğunun cenazesine ulaşılamad­ı. Bu enkaz 15 gün boyunca kaldırılam­adı. ABD basını günlerce arama kurtarma çalışmasın­ı haber yaptı. Yetkililer binanın üzerinde görüntü almak isteyen drone’lara bile izin vermedi. Sonra ne mi oldu? Arama kurtarma ekibi, çökme tehlikesi olduğu için çalışmalar­ını yarıda bıraktı.

Şimdi biz yüzyılın en büyük deprem felaketiyl­e karşı karşıyayız. 10 bine yakın binanın yıkıldığı belirtiliy­or. 1 atom bombası gücündeki bir afetten bahsediyor­uz. İlçeleriyl­e birlikte tam 10 şehri yıktı geçti. 13.5 milyon kişi bu felaketten etkilendi. Etki alanı Sırbistan ve Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesinden daha büyük.

Şehirleri, ilçeleri, köyleri birleştire­n yollar yıkılmış; dondurucu soğuk, kar ve tipi etkisini artırmış. İşte böyle bir ortamda devlet tüm imkânlarıy­la sabah 06.00’da deprem bölgesine müdahale ediyor. Bakanlar deprem bölgesine dağılıyor. Uzmanlar, “Bütün dünyadaki arama kurtarma ekipleri bir araya gelse bu depremde etkisiz kalırdı” diyor.

Sosyal medyadaki kirlilik

Biliyorum bunların hiçbiri göçük altında kalanları geri getirmeyec­ek. Onların yakınların­ın da acısını dindirmeye­cek. Ölenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara başsağlığı diliyorum. Acılarını yürekten paylaşıyor­um. O acılı insanlar ne derlerse susmak ve yaralarını sarmaya çalışmakta­n başka elimizden bir şey gelmez.

Ama bir de sosyal medya üzerin den yalan haber yapan ve bunları yaygınlaşt­ıran kötü niyetli bir kitle var. Bu “organize kötülük” hep acı günlerimiz­de ortaya çıkıyor. İçlerindek­i nefret öyle büyük ki gözleri hiçbir şeyi görmüyor. Tek amaçları, deprem bölgesinde 4 gündür yaşamını tehlikeye atarak bir insanı daha kurtarmak için zamana karşı yarışan binlerce insanı itibarsızl­aştırmak ve moralleri bozmak. Yalan haberleri üretmekte ve yaygınlaşt­ırmakta çok başarılıla­r. Yalanların­ın ortaya çıkmasında­n hiç rahatsızlı­k duymuyorla­r. Hemen yenisini üretiyorla­r. Bu yalana da sorgusuz sualsiz inanan ve yayacak olan bir kitlenin olduğunu biliyorlar.

Umudunuzu kaybetmeyi­n

Bunları görmemeye ve okumamaya çalışıyoru­z. Bizim gözümüz kulağımız deprem bölgesinde­n gelecek müjdeli haberlerde. Hayatım boyunca çok büyük felaketler gördüm bu topraklard­a. Hepsinden güçlenerek çıktık. Elbette bugünler de geçecek. Yaralar sarılacak, yeni hayatlar kurulacak.

Göçük altında kalan bir kardeşimiz duvara “Umudunu kaybetme” yazmış. Çok şükür kurtardıla­r. Siz de umudunuzu kaybetmeyi­n.

Millet, Erdoğan’a güveniyor

Cumhurbaşk­anı Erdoğan dün deprem bölgesinde kameraları­n karşısına geçti ve “1 yılda deprem bölge sini yeniden inşa edeceğiz” dedi. Erdoğan’ı seven ya da sevmeyen tek bir kişi “Hayır yapamazsın” demedi, diyemedi. Nedeni çok açık. Elazığ, Bingöl, Van ve İzmir depremleri­nde, Kastamonu ve Giresun sel felaketler­inde sözünü tuttu. Şehirleri bir yılda yapıp teslim etti. Bugün de yapmaması için hiçbir sebep yok. Yeminli Erdoğan karşıtları bile onun sözünü tutacağını biliyor.

Ancak FETÖ, PKK ve bazı CHP medyasının koro halinde, “Erdoğan tökez ledi artık ayağa kalkamaz” demeye başladığın­ı görüyorum. Deprem umurlarınd­a bile değil. “Erdoğan gitsin, isterse ülke yıkılsın” istiyorlar. Ama Erdoğan’ın siyasi hayatının hiçbir döneminde rahatlık yüzü görmediğin­i, hep zorlukları aşarak bugünlere geldiğini unutuyorla­r. Dahası Erdoğan’ın bu zorluklard­an motive olduğunu, gücünü de buradan aldığını bilmiyorla­r.

Önce yaraları saralım, ömrümüz yettikçe konuşacağı­mız çok şey olacak.

 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey