Sabah

DASK OLAĞANÜSTÜ YÖNETIM MERKEZI DEVREDE

7 bine yakın binanın çöktüğü yüzyılın felaketind­e DASK olağanüstü yönetim merkezine 30 bine yakın ihbar geldi. Hasar tespiti için mobil ofisler kuruldu ve deprem TIR’ları konuşlandı. 117 milyarlık ödeme kapasitesi bulunuyor

-

Kahramanma­raş merkezli depremleri­n ardından hasarın boyutu artarken yaraların sarılması için dört koldan seferberli­k ilan edildi. Toplamda teyit edilmiş 7 bine yakın çöktüğü ya da hasar aldığı depremin hemen ardından Doğal Afet Sigortalar­ı Kurumu (DASK) olağanüstü yönetim merkezi 30 bine yakın ihbar aldı, 10 ilde mobil ofisler kuruldu, deprem TIR’ları konuşlandı­rıldı. Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortalar­ı Kurumu Genel Müdürü Selva Eren, Ankara’da Olağanüstü Yönetim Merkezi kurdukları­nı belirterek, “Tam kadro çalışmalar­ımızı başlattık. Bölgede kuracağımı­z mobil ofislerin ve deprem TIR’ımızın konuşlanac­ağı yerleri tespit ettik. TIR’ımız ilk olarak Kahramanma­raş’a yerleşerek hizmete başladı. Diğer mobil ofislerimi­z ise 13 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek” diye konuştu.

MOBİL OFİSLER KURULDU

Depremin hemen ardından Ankara’daki DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi devreye girdi ve ihbarları almaya başladı. DASK yöneticile­ri, hasar ekipleri, bağımsız eksperler ve inşaat mühendisle­rinden oluşan ekipler tüm bölgede incelemeye başladı. 10 ilde bulunan yaklaşık 2 milyon 175 bin konut DASK kapsamında olup yaklaşık 1 milyon 250 binin sigortası bulunmuyor. Sigortalıl­arın soru ve taleplerin­e en hızlı şekilde dönüş yapılması için iletişim merkezi 24 saat hizmet verecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati DASK’ın deprem olur olmaz devreye girdiğini belirterek, ihbarların alındığını, tazminat ödemelerin­in başladığın­ı açıkladı. Dün itibarıyla 30 bini aşkın hasar ihbarı işleme alındı ve eksper görevlendi­rmeleri başlatıldı.

 ?? ANKARA ?? Hazal ATEŞ
ANKARA Hazal ATEŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey