Sabah

ŞİMDİ YARDIM SIRASI BİZDE

‘TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDAY­DI’ DİYEN YABANCI KURTARMA EKİPLERİ SABAH’A KONUŞTU: Dünya, Türkiye’ye yardım için yarışıyor. 61 ülkeden ekipler, “Halkın gösterdiği dayanışma inanılmaz. Ellerinde kalan son şeyleri de bize veriyorlar” diyerek takdirleri

- SABA+

Çifte depremin ardından Türkiye için dünyanın dört bir yanından yardıma koşan arama kurtarma ekiplerini­n yoğun mesaisi sürüyor. Ekipler her gün onlarca kişiyi enkazın altından çıkarıyor. Felaketin ilk gününden bu yana çalışmalar­a katılan yabancı ekipler, SABAH’a konuştu. Asrın felaketini­n ardından yardım için seferber oldukların­ı belirten yabancı ekipler, “Türkiye ne zaman zora düşsek koştu. Şimdi de biz ona koştuk” ifadelerin­i kullanıyor.

‘DUYAR DUYMAZ YOLA dIKTIK’

Tayvan Ekibi Lideri Huang Po Chun, “1999’da bizde deprem olmuştu. Türkiye yardıma gelmişti. Biz de hemen yola çıktık. İki gün iki canlı çıkardık. Altı köpek var ve ekibimiz 130 kişi olacak. Türkiye bir deprem ülkesi. Dünya artık köy gibi, hepimiz kardeşiz” dedi.

Iraklı ekipten Dr. Mohsen Zangana, “Türkiye ne zaman zora düşsek koştu. Şimdi de biz ona koştuk. Kardeş ülke Türkiye’de deprem haberini alınca Irak’tan geldik” dedi.

‘DUYGULANDI­LAR’

Kazakistan’dan gelen arama kurtarma ekibi, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindek­i yarısı yıkılan Pamukkale sitesinin A Blok’unda arama kurtarma çalışmalar­ına devam ediyor. Arama kurtarmada uzman köpekleriy­le dinleme yapan Kazak ekibi, “Türkiye’deki kardeşleri­mizin zor durumda olduğunu duyar duymaz cihazlarım­ızı alarak geldik. Burada insanlar bizi görünce duygulandı, biz de çok duygulandı­k. Yarısı yıkılmış bir binada hassas bir şekilde çalışılmas­ı gerektiği için başka bir ekiple ortak çalışıyoru­z” dedi.

Macaristan Büyükelçil­iği, ülkelerind­en gelen yardım ekiplerine Türk halkının her konuda destek olduğu ve “Poğaçaları­nı bile paylaşıyor­lar” mesajını yayınladı.

GÖZYAŞLARI­NI TUTAMADI

1.5 yaşındaki kızı kurtaran Macar görevli, “50’den fazla felaket gördüm, ilk kez ağladım” dedi. Ukraynalı ekibi yolda çeviren Türkler “Ülkeniz savaşta, siz buradasını­z. Unutmayaca­ğız” dedi. Bu sözler Ukraynalı ekibi çok duygulandı­rdı. &eYdet ÖZDEMiR - SaIIet Azak - Mehmet BON&UK - Ziya RAMOĞLU- Murat

KARAMAN - )atma

DAMLA KAYAYERLİ

 ?? ÇİN ?? İSRAİL
KATAR
A=(R%A<&AN
ÇİN İSRAİL KATAR A=(R%A<&AN
 ?? ?? Pakistanlı bir arama kurtarma görevlisi enkazın içinde canla
başla çalışırken görülüyor.
Pakistanlı bir arama kurtarma görevlisi enkazın içinde canla başla çalışırken görülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey