Sabah

‘ESAS KAHRAMAN TÜRK HALKI’

Torunları kurtarılan babaanne, Azerbaycan­lı ekibin elini öpmek isteyince ekiptekile­r, “Siz bizim büyüğümüzs­ünüz, biz sizin ellerinizd­en öperiz” diye karşılık verdi

- Betül USTA / Selçuk EREN AZERBAYCAN:

■ Daha Türkiye yardım çağrısı yapmadan harekete geçen Azerbaycan ekibinden Turgay Abbaslı, “747 kişilik ekiple geldik. Kahramanma­raş’ta 46 kişiyi sağ olarak çıkardık. Depremin üçüncü gününde 2 kardeşi enkazdan çıkardığım­ızda çocukların aileleri umutla bekliyordu. Çocukların babaannesi, arkadaşlar­ımızın ellerini öpmek istedi. Arkadaşlar­ımız ‘Siz bizim büyüğümüzs­ünüz, biz sizin ellerinizd­en öperiz’ şeklinde cevap verdi” dedi.

‘BURADA OLMAKTAN GURURLUYUZ’

■ İSPANYA: Arama kurtarma ekibinden komutan Aurelio Soto, “Asker olduğum için yıllardır Türk askeri ile yakın işbirliği içindeyiz. Türk halkının gücünü biliyorduk. Bizi tüm sıcakkanlı­lıkları ile karşıladıl­ar. Böylesi bir felakette bile bizden sadece güler yüzlerini değil yiyecek, içecek, ısınma gibi tüm cömertlikl­erini paylaşıyor­lar” dedi. İspanyol itfaiye ekibi önceki gün yaptıkları paylaşımda “Esas kahraman Türk halkı, bizimle ellerinde kalan her şeyi paylaşıyor­lar” demişti.

■ KATAR: Deprem bölgesinde­ki ekipte olan Muhammed Ekram “Bu afet başka depremlerl­e mukayese edilemez. Türkiye ile dayanışma için buradayız. 24 saat içinde ulaştık. 4 uçak geldi. Mobil hastane getirdiler” dedi.

■ ABD: Depremin hemen ardından harekete geçen ABD’li ekip de “Zamana karşı yarışıyoru­z. Böylesi tarifsiz bir trajedide Türk halkıyla birlikle olmaya devam edeceğiz” dedi. ABD’li ekipten John Morrison, “Türkiye’de bulunduğum­uz her yerde tarifsiz bir misafirper­verlikten ve sıcak bir karşılamad­an başka bir şey görmedik” dedi.

■ İSRAİL: ‘Zeytin Dalları’ yardım ekipleri olarak felaketin ardından 16 saat deprem bölgelerin­e gelen ekipten Albay Golan Vach, “İsrail devleti çok ayaklı bir görev gücünü Türkiye’ye gönderdi. Bu görevde bulunmakta­n dolayı gururluyuz” dedi.

‘YAŞLI TEYZE GELİP SARILDI’

■ RUSYA: Arama kurtarma ekibinden Andrey, bir teyzenin yanına gelip kendisine sarıldığın­ı belirterek “Gözleri yaşlı bir genç ise elinde çay ile yanımıza geldi. Hiç konuşmadan çayı bana uzattı. Bu beni derinden etkiledi” dedi.

 ?? ?? ■ )ransa Cumhurbaşk­anı
Emmanuel Macron, Türkiye
ile dayanışma içinde oldukların­ı
belirtti.
■ İskoçya Bölgesel Hükümeti
Başbakanı Nicola Sturgeon, vatandaşla­rı yardım kampanyala­rına
katılmaya çağırdı.
■ “İki devlet tek mil let olarak Türk kardeşle rimizin yanındayız” diyen Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Türk uçağını uğurladı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yardımlara katıldı.
■ )ransa Cumhurbaşk­anı Emmanuel Macron, Türkiye ile dayanışma içinde oldukların­ı belirtti. ■ İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, vatandaşla­rı yardım kampanyala­rına katılmaya çağırdı. ■ “İki devlet tek mil let olarak Türk kardeşle rimizin yanındayız” diyen Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Türk uçağını uğurladı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yardımlara katıldı.
 ?? ??
 ?? ?? R8S<A
R8S<A

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey