Sabah

Eller semaya açıldı

Asrın deprem felaketi sonrası ilk cuma namazında vatandaşla­r camilere akın etti. Yurdun dört bir yanındaki camiler dolup taştı. Hasarlı bölgelerde ise cuma namazı meydanlard­a kılındı

-

Merkez üssü Kahramanma­raş olan ve 10 ilimizde hissedilen deprem sonrası ilk cuma namazı büyük bir duygusal yoğunluk ve kalabalık eşliğinde kılındı.

İstanbul’da başta selatin camiler olmak üzere bütün camiler doldu taştı. Vatandaşla­rın akın ettiği tarihi camilerden biri de Eyüp Sultan Camii oldu. Caminin iç ve dış avlusunun dolması sonrası vatandaşla­r dışarıya serilen hasır kilimlerin üzerinde namazların­ı eda etti.

Deprem felaketini­n ardından tüm camilerde cuma namazı öncesinde Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde, “Gün, milletçe kenetlenme günüdür” konulu hutbe irat etti, ardından cuma namazını kıldırdı. Hutbede de deprem gerçeği anlatıldı ve milletçe bir ve beraber olmanın önemi vurgulandı. Namaz sonrası Diyanet tarafından deprem bölgesine ulaştırılm­ak üzere yardım paraları toplandı.

ENKAZ ORTASINDA NAMAZ

Kahramanma­raş’ta bölgedeki camilerin yıkılması ve hasar görmesi nedeniyle cemaat cuma namazını açık alanda saf tutarak kıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından şehir merkezinde bulunan Ayşe Gümüşer İlkokulu bahçesine mescit çadır kuruldu.

Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın tarafından kıldırılan cuma namazında depremde hayatını kaybedenle­r ve yaralılar için dualar edildi. Cuma hutbesinin konusu da binlerce kişinin hayatını kaybetmesi­ne yol açan deprem oldu.

İzmir’de de cuma hutbesinde, Türk milletinin art arda yaşanan 2 depremle sarsıldığı­na dikkat çekilerek depremzede­ler için maddi ve manevi destek mesajı verildi. İzmirliler, cuma namazında depremzede­ler için dua etti.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey