Leoni, yeni nesil elektrikli araçlara katma değerli kablolar üretecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Global ölçekte 100 yılı aşkın süredir kablo üreten Leoni, Türkiye’de yeni nesil araçlara kablo üretmeye hazırlanıyor. Hassas verilerin taşındığı yüksek katma değerli kabloların üretimine odaklanan Leoni, akıllı evlerde bina dışında kullanılan kabloların üretimini de Türkiye’de yapacak. Türkiye’de 18 yıldır üretimini yaptığı tel kablo konusunda uzmanlaşan Leoni’nin, ağırlıklı olarak otomotiv endüstrisi için kablo ürettiğini belirten Leoni AG Otomotiv Kabloları Operasyonlardan Sorumlu Başkanı Şükrü Erdem, üretimin yüzde 90’ını BMW, Mercedes, Volkswagen gibi Alman otomotiv markaları başta olmak üzere Oem’lere kablo takımları yapan TIER 1 tedarikçilere gönderdiklerini söyledi.

Leoni’nin kablo verdiği markalar arasında Porsche, Bentley ve Jaguar gibi üst segment markaların yer aldığını belirten Şükrü Erdem, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması planlanan elektrikli araçlara odaklandıklarını aktardı. Firma olarak, 2017 yılında yaptıkları 3.5 milyon dolarlık yatırımı bu yıl 1.5 milyon dolarlık yatırımla geliştireceklerini ifade eden Erdem, “Özellikle yeni nesil elektrikli araçlarla ilgili yaşanacak gelişmeler ve yeni kablo ihtiyaçları için hazırlık yapıyor, yatırımlarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Halihazırda dakikada 1.5 kilometre kablo üreten 10 adet hattımız bulunuyor. Araçlarda muazzam bir değişim var. Kablo kullanımı belki gelecekte azalacaktır, ama orada da katma değeri yüksek kablolarla hassas verilerin taşındığı bir dönem başlayacak. Biz de çalışmalarımızı kabloda katma değerin artırılmasına yoğunlaştırdık” dedi.

Projeleri Türkiye fabrikasına kaydırıyor

Yıllık bakır tüketimlerinin 20 bin ton olduğunu dile getiren Şükrü Erdem, iş hacmindeki artışla kısa vadede tüketimlerini 30 bin tona ulaştıracaklarını vurguladı. Leoni Türkiye’nin, grubun dördüncü büyük fabrikası olduğuna dikkat çeken Erdem, şöyle devam etti: “Özellikle esneklik, hızlı aksiyon alabilme kabiliyeti ve çabuk karar verme kültürü sayesinde grup içinde öne çıkıyoruz. Leoni Türkiye, Leoni AG şirketleri içinde; kaizen, sürekli iyileştirme ve 5S çalışmaları neticesinde en üst sıralarda yer alıyor. Bu özelliğiyle de diğer fabrikalar için benchmark oluyor. Bu özelliğimizle diğer ülkelerdeki pro- jelerin de Türkiye fabrikasına kaydırılmasını sağlıyoruz. Örneğin; sanayide kullanılan yanmaz kablo üretimini, grubun Slovakya fabrikasından Türkiye’ye kaydırmayı başardık. Ayrıca akıllı evlerde binaların dışında kullanılan yüksek dayanım özelliğine sahip kabloların üretimi de Türkiye fabrikasında yapılacak ve küresel pazarlara gönderilecek.”

Üretimin yüzde 90’ı ihraç ediliyor

Firma olarak üretimlerinin yüzde 8’ini beyaz eşya sektörüne, yüzde 2’lik kısmını farklı sektörlere özellikli kablo şeklinde sunduklarını belirten Şükrü Erdem, üretimin yüzde 90’ını ise ihraç ettiklerini söyledi. Batı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika kıtası, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Polonya, Fas, Tunus, Mı- sır, Endonezya ve Çin’e kablo gönderdiklerini aktaran Erdem, 2017 yılında kaydedilen 130 milyon euro’luk cironun 120 milyon euro’luk kısmını ihracattan elde ettiklerini bildirdi. Leoni Türkiye, İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin 500 Büyük Şirketi Araştırması’nda da 2017 sonuçlarına göre 33 basamak yükselerek, 311’inci sırada yer aldı. Gemlik Serbest Bölge’deki 10 bin metrekarelik tesisinde 200 kişi ile üretim yapan Leoni, 2017 yılında yüzde 10 oranında büyüme kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.