Erat Telekomünikasyon, cirodaki ihracat payını artırmayı hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - İKBAL FİDAN / KAYSERİ

Fiber optik kablo montajı ve ek montajı, fiber optik bağlantı ekipmanları ve aksesuarı üretimi yapan Erat Telekomünikasyon, üretiminin tamamını yerlileştirmeyi hedefliyor. 2016 yılında yüzde 100 yerli fiber kablo ek kutusu üretimine başladıklarını belirten Erat Telekomünikasyon Genel Müdürü Fatih Erkan, 10 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Üretimlerinin yüzde 15’lik kısmını ihraç ettiklerini aktaran Erkan, “İhracatımızın ciromuzdaki payı yüzde 10 civarında, ancak 2020 yılına kadar yüzde 30’u yakalamak için yatırımlar yapıyoruz” dedi.

Erat Telekomünikasyon’un, Kayseri OSB’DE 3 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 5 bin metrekare alandaki entegre tesislerinde, uluslararası kalite standartları sertifikalarına sahip bir firma olarak 65 kişilik ekiple çalıştığını ifade eden Fatih Erkan, teknolojik altyapıya ve Ar-ge yatırımlarına özel önem verdiklerini vurguladı. Türkiye’de üretimi olmayan teknolojik ürünler üzerinde çalıştıklarına dikkat çeken Erkan, “Çok yakın zamanda fiber optik sektöründe daha büyük hedefler doğrultusunda ilerleyeceğiz” diye konuştu. Fiber optik sektöründe, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ürünlerden biri olan fiber kablo ek kutusu üretimine 2016 yılında başladıklarını hatırlatan Erkan, Erat markalı fiber optik kablo ek kutusuyla bu alandaki ilk yerli üretimi gerçekleştirdiklerini aktardı.

Avrupa ve Afrika ülkelerinin tamamına ihracat hedefliyor

Almanya, Bulgaristan, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Tunus ve Fas’a ihracat yaptıklarını dile getiren Fatih Erkan, 2017 yılı içinde Fas, Tunus ve Cezayir’i ihraç pazarlarına eklediklerine dikkat çekti. Bu yıl Kuzey Afrika ve Güney Afrika ülkelerini hedeflediklerini ileten Erkan, 2023 yılına kadar Avrupa ve Afrika ülkelerinin tamamına hitap etmek istediklerinin altını çizdi. İç pazarda ise 100’e yakın bayi ile çalıştıklarına değinen Erkan, “Türk Telekom, Süperonline, Avea, Vodafone, Botaş, TEİAŞ gibi firmalara, yüklenici firmalarla beraber çözüm ortaklığı sağlıyoruz” dedi.

Erat Telekomünikasyon’un tek- nik amaçla kurulduğunu, ancak bugün itibarıyla 10’u aşkın montaj ekibiyle marka haline geldiğini aktaran Fatih Erkan, “Global markalar olan HES Kablo ve Hcs’nin yetkili bayiliğinin yanı sıra ILSINTECH markasının Türkiye distribütorü, OTDR ölçü aletlerinde Veex markasının Türki- ye distribütorü, fiber optik temizlik ürünlerinde MICRO CARE (sticklers) Türkiye distribütorü olarak yurtiçi pazarda satış yapıyoruz. İlave olarak satış sonrası servis desteği de veriyoruz” açıklamasını yaptı. Firmalarının 2017 yılında yaptığı teknolojik yatırımlarla üretim kapasitesini 3milyonuçkonnektörlemeden5milyon uç konnektörlemeye çıkardığını ileten Erkan, “Fiber optik sektöründe faaliyet gösteren firmamız, üretiminin tamamını yerlileştirmeyi hedefliyor” ifadesinde bulundu.

"Standardizasyon eksiklikleri sektörü olumsuz etkiliyor"

Sektörel değerlendirmelerde de bulunan Fatih Erkan, “Fiber optik sektörü, son 10 yılda katettiği dikkat çekici gelişme ile çağımızın yükselen teknolojik uygulamalarından biri haline geldi. Ancak ne yazık ki yeni bir teknoloji olmasının yanı sıra uygulanabilirliğinin kolay olması ve çok geniş kullanım alanlarına hitap etmesinden ötürü fiber optik alanında standardizasyon eksiklikleri ve buna bağlı kalite problemleri de sektördeki büyümeye paralel bir şekilde seyrediyor” görüşlerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.