Yeni akademik yıl ile dersler ‘Gelişim Tower’da başlayacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Kısa sürede; üç fakülte, iki meslek yüksekokulu, üç yüksekokul ve üç enstitü programı ile 25 bin öğrenciye ulaşan İstanbul Gelişim Üniversitesi, eğitim alanında yatırımlarını sürdürüyor. Son olarak Zorlu Holding’in Avcılarda bulunan plazası, etrafındaki arsaları ve binaları satın alan üniversitemiz bu yatırımını; eğitim, sağlık ve hukuk alanında değerlendirmeyi hedefliyor. Plazaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında geçmeyi planlayan üniversite yönetimimiz, buraya; Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, ve hukuk alanında öğrenci almayı hedefliyor. 2008 yılında Meslek Yüksekokulu ile kurulan 2011 yılında ise lisans bölümlerini açan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin söz konusu yatırımı yapmasındaki amaçlarından biri de, öğrencilere daha geniş kampüs imkanları sağlamak. Ayrıca burada, öğrencilerine yaşam merkezi ve inovasyon merkezi kurmayı planlayan üniversitemiz, 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmetlerine bu alanda devam edecek.

Akademik kadroyu yapılan projelere göre belirliyoruz

Halihazırda; 71 lisans programı, 91 ön lisans, 24 lisansüstü programı bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin bünyesinde ise 806 öğretim üyesi görev yapıyor. Üniversitemizde bulunan öğrencilerimize daha iyi eğitim verebilmek ve bilimsel araştırma faaliyetlerinde üniversitemizi ve Türkiye’yi daha üst sıralara çıkarabilmek amacıyla, bizlerle çalışacak akademisyenleri yaptıkları yayınlara ve projelere göre seçiyoruz. Bu bağlamda, üniversitemiz akademisyenleri, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda belirtilen maddelere dayanılarak hazırlanan ve YÖK tarafından onaylanan İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyeliğine Atama ve Yükseltme Kriterleri’ne göre atıyor. Bununla birlikte, İstanbul Gelişim Üniversitesi, özellikle SSCI, SCI, SCIE ve AHCI kapsamında yapılan yayınlara öncelik vererek, akademisyenlerine buralarda yayın yapmaları için bilimsel yayın teşvikleri veriyor.

Öte yandan, verdiğimiz burslarla da Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında öğrencilere en çok burs veren üniversiteler arasında yer alıyoruz. Öğrencilerine farklı oranlarda eğitim bursları veren üniversitemiz ayrıca; şehit çocuklarına yüzde 100 burs, derslerinde başarılı olan öğrencilere başarı bursu ve merkezi yerleştirme sınavında yaptıkları tercihler arasında üniversitenin ücretli kontenjanlarından herhangi birini ilk beş tercih arasında yazarak, kazanan öğrencilere de yüzde 30 tercih bursu veriyoruz. Bununla birlikte, dil eğitimi için yurtdışına giden öğrencilerimizin ise masraflarının bir bölümünü burs şeklinde ödüyoruz.

Ar-ge’nin odağımızda yer alması tercih edilirliğimizi artırıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Türkiye’de kurulan vakıf üniversitelerinin en gençlerinden biri olarak hizmet veriyor. Ancak, kısa zamanda öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin başlıca vakıf üniversitelerinden biri konumuna yükseldi. Tercih edilirliğimizi artıran belli başlı unsurlar bulunuyor. Buna göre; OECD üyesi ülkeler standartında eğitim vermemiz ve Ar-ge projelerine odaklanmamız tercih edilirliğimizi artıran unsurlar olarak öne çıkıyor. Bunu üniversitemiz bünyesinde bulunan 18 uygulama ve araştırma merkezi ile destekliyoruz. Bu merkezler yıl boyunca birçok bilimsel proje üzerinde çalışarak, Türkiye kalkınmasına fayda sağlamaya çalışıyor. Özellikle elektrikli araba projemiz, uçan araba projemiz ve MR cihazı projemiz önde gelen çalışmalarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte, üniversitemiz 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibarıyla, her bölümünde akreditas- yon çalışmalarına başlayacak. Bu çalışmalar için, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen akreditasyon kuruluşlarıyla ikili anlaşmalar yapıldı.

Yaklaşık 100 üniversite ile öğrenci değişim programımız bulunuyor

Diğer yandan, İstanbul Gelişim Üniversitesi, farklı ülkelerden 100 üniversiteyle sürdürdüğü öğrenci değişim programlarıyla öğrencilerine yurtdışı kapılarını açıyor. Değişim programıyla öğrenci gönderdiğimiz ülkeler arasında İspanya’dan Güney Kore’ye kadar birçok üniversite bulu- nuyor. Üniversitemiz, yükseköğretim kurumu olmanın gereği olarak eğitim kalitesinin geliştirilmesine önem veriyor. Uluslararası akreditasyon ve üyelikleri vizyonunun bir parçası olarak gören üniversitemiz; tüm akademik ve yönetsel birimlerinde bu yönde çalışmalarına devam ediyor.

Geleceğin meslekleri konusu da son zamanlarda hemen hemen her üniversitenin odağında yer alan bir konu. İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Koordinatörlüğü’nün yaptığı çalışmalar ve izlediği gelişmeler doğrultusunda, gelecek 10 yıl içinde geçerliliği koruyacak alanların başında bilgi ve iletişim, yiyecek-içecek, satış ve pazarlama, sağlık, havacılık gibi sektörlerin geleceğini öngörüyoruz.

Prof. Dr. BURHAN AYKAÇ

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.