Ak-kim, büyüme performansını yeni şirket alımlarıyla sürdürecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Türkiye'nin önde gelen kimya şirketleri arasında yer alan Ak-kim Kimya, gelecek dönem için 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Organik ve inorganik yatırımlarla yakaladıkları büyümeyi sürdürmek istediklerini söyleyen Ak-kim Genel Müdürü Onur Kipri, "Bu doğrultuda gelecek beş yıl içinde, her sene bir şirket satın alma planımız var. Önümüzdeki dönem için yatırım planımız 300 milyon dolar. Satın alma hedefimiz doğrultusunda 2017'nin başında Avrupa'daki müşterilerimize erişimimizi kolaylaştırmak için Almanya'da Dinox isimli firmayı satın aldık. Bu yılın başında ise Ak-kim Kimya iştiraki olan Gizemfrit için İspanyol Megacolor şirketini satın aldık" diye konuştu. Ak-kim Kimya olarak yakaladıkları büyümeyi devam ettirme hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerine dikkat çeken Onur Kipri, 2017 yılını da başarılı bir şekilde tamamladıklarını vurguladı. 2017'deki performansı bu sene de sürdürdüklerini kaydeden Kipri, 2023 yılında Ak-kim Kimya'nın cirosunu 750 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini, bu doğrultuda hem organik hem de inorganik büyüme için oluşan fırsatları değerlendirdiklerini söyledi.

2017 yılında yaklaşık 90 bin ton ürün ihraç etti

Türkiye'nin önde gelen kimya şirketlerinden Ak-kim Kimya olarak 1977'ten bu yana faaliyet gösterdiklerini dile getiren Onur Kipri, inovatif ürünler ve servisler geliştiren, sanayiye ve paydaşlarına değer yaratan, dinamik bir çözüm ortağı olma misyonuyla çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Yalova'daki entegre üretim tesisinde tek çatı altında temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, deri, plastik ve inşaat gibi sektörlere yönelik ürettikleri kimyasalları iç ve dış pazarlara sunduklarını kaydeden Kipri, 2017 yılında yaklaşık 90 bin ton ürün ihraç ettikleri bilgisini verdi. AkKim Kimya'nın iştirakleriyle beraber ihracatın ciroya oranının yüzde 35 olduğunu söyleyen Kipri, "2017 yılında yaklaşık 100 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu sene için yüzde 10 büyüme hedefliyoruz. İştiraklerimizle beraber toplam 600 bin tonluk kapasitesiyle 500'ün üzerinde kimyasal hammadde ve yardımcı malzeme üreten bir şirket olarak kürsel ölçekli firmaların yarıştığı uluslararası pazarlar- da müşteri odaklı ürünlerle rekabet üstünlüğümüzü koruyoruz. Şu an beş kıtada 65 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracatın önemli kısmını Avrupa ülkelerine, Çin ve Amerika'ya yapıyoruz. İlerleyen yıllarda da ihracatımızı artırmaya ve pazarlarımızı genişletmeye devam edeceğiz" dedi.

Ar-ge merkezinde müşteri odaklı ürünler geliştiriyor

Kuruluşlarından bu yana gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde sürekli büyüdüklerini ve Türkiye kimya sanayiinin önde hammadde üreticilerinden biri konumuna geldiklerini kaydeden Onur Kipri, sektördeki konumlarını sürdürdükleri Ar-ge çalışmalarıyla desteklediklerine dikkat çekti. Ar-ge merkezini 5 milyon TL yatırımla 2012 yılında kurduklarını hatırlatan Kipri, söz konusu merkezde yürüttükleri çalışmalara cironun yüzde 2.5'ini ayırdıklarını bildirdi. Merkezin; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Ar-ge Merkezi akre- ditasyonunu 2013 yılında aldığını aktaran Kipri, Ak-kim Ar-ge olarak kuruluşlarından bu yana sürdürdükleri üretken, inovatif ve girişimci yapıyı daha sistematik bir şekilde devem ettirdiklerinin altını çizdi.

Ar-ge kapsamında ve ulusal kaynaklarla geliştirdikleri ürünlerle yerli kimya ürünleri üreticisinin dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sunduklarını kaydeden Kipri, şöyle konuştu: "Alanında uzman, farklı bilim dallarında doktora ve yüksek lisans derecesine sahip yaklaşık 30 araştırmacı ile tekstil yardımcı kimyasalları, su ve kâğıt kimyasalları, beton ve asfalt katkı kimyasalları, ev ve kişisel bakım, plastik katkı kimyasalları gibi çeşitli alanlarda Ar-ge faaliyetlerimize devam ediyoruz. Türkiye ve sanayicinin ihtiyaçlarından harketle müşteri odaklı kimyasal ürünler geliştiriyoruz. Bu kapsamda 20172018 yıllarında lansmanını yapğımız ve Ar-ge merkezinde geliştirdiğimiz birçok yenilikçi ürün bulunuyor. Bu ürünler arasında tekstil kimyasallarından fonksiyonel plastik katkı maddelerine, kâğıt ve su kimyasallarından beton ve asfalt katkı maddelerine ve membran teknolojisi üretilen ulltrafiltrasyon modüllerine kadar geniş bir yelpazede ekonomik ve rekabetçi kimyasallar yer alıyor."

Sektöre dair değerlendirmelerde de bulunan Onur Kipri, kimyanın her sektörün yaptı taşlarından biri olduğunu ifade etti. Türkiye kimya sanayiinin bir merkezde toplanacağı kümelenmenin olmamasının sektörün gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayan Kipri, "Bu yüzden CHEMPORT olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi ve benzerlerinin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye'nin dış açığını kapatabilmek için kimya sektörünün katma değeri yüksek performans kimyasallarına, Ar-ge, inovasyona ve petrokimya ürünlerine odaklanması kritik önem taşıyor" şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.