Levent Kimya, bu yıl yüzde 26 oranında büyümeyi hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - MURAT KÜÇÜK / ANTALYA

Kimya sektöründe temizlik ürünleri alanında faaliyet gösteren Levent Kimya, yakaladığı büyüme ivmesini bu yıl da sürdürmeyi planlıyor. 2017 ila 2018 yılında yeni ürünlerin geliştirilmesine yönelik kayda değer oranda Ar-ge yatırımı yaptıklarını söyleyen Levent Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pekşen, Ar-ge'nin yanı sıra üretim hattına yönelik yatırım da yaptıklarını aktardı. Yatırımlar kapsamında iki yeni üretim hattını devreye aldıklarını bildiren Pekşen, "Yeni hat ve ürünlerle şişe üretiminde yüzde 45 kapasite artışı sağladık. Yaptığımız çevre dostu yatırımlarla kapasiteyi artırırken, birim enerji tüketimimizi de düşürdük. Levent Kimya olarak 2017 yılında pazara sunduğumuz yeni ürünlerle net satışlarımızı yaklaşık yüzde 20 artırdık. Bu yıl, yüzde 26 büyüme hedefliyoruz" dedi.

Levent Kimya olarak Türkiye temizlik ürünleri sektörünün önde gelen firmaları arasında yer aldıklarını belirten Ahmet Pekşen, büyüme hedefleri kapsamında yeni ürün ve üretim hattını geliştirmeye yönelik çalışmalarının süreceğini aktardı. Özeklikle yeni ürünlerle yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da marka bilinirliklerini artıracaklarına vurgu yapan Pekşen, marka bilinirlikleriyle toplam satışlar içindeki ihracat oranını da artıracaklarını ifade etti. Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Fransa, Avusturya ve Kuveyt'in de aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihracat yaptıkarını kaydeden Pekşen, "Levent Kimya olarak son dönemde yurt içi ve dışı satışlarımızı artırmaya yönelik

çalışmalara da hız verdik. Söz konusu çalışmalarla bugün itibarıyla toplam satışlar içinde yüzde 4 olan ihracat oranını orta vadede yüzde 20 seviyesine çıkarmıyı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yeni ürün gruplarıyla marka bilinirliğini artırdı

Levent Kimya olarak yeni ürünlere yönelik Ar-ge çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü anlatan Ahmet Pekşen, bu kapsamda kireç çözücü, yağ çözücü, lavabo açıcı ve leke çıkarıcıdan oluşan Porçöz Ekstra Güçlü Temizlik Ailesi'ni 2016 yılında pazara sunduklarını hatırlattı. Peşken, 2017 yılında pazara sundukları yeni ürünlerle ürün gamını genişlettikle-

rine dikkat çekti. Nielsen'in 2017 yılı verilerine göre Levent Kimya'nın ev temizlik ürünleri kategorisinde tonaj olarak Türkiye'nin ilk üç üreticisi arasında yer aldığını söyleyen Pekşen, 2017'de pazara sundukları yeni ürünlerle marka bilinirliklerinin ise yüzde 92'ye yükseldiğini kaydetti. 2017 yılında sprey ürünlerinin Türkiye'nin en yüksek büyüme oranını gerçekleştiren markası olduğunu belirten Pekşen, şunları söyledi: “Gerçekleştirdiğimiz büyümeyle Türkiye'nin en büyük yerli ve ulusal sprey markalarından biri olduk. Banyo ve mutfak temizleyicileri kategorisinde jel formattaki yağ çözücü ürünümüzle Türkiye'nin ikinci büyük markası olduk. Bu yıl içinde de yüksek inovasyon içeren küçük ev aletleri, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizliğine yönelik üç yeni ürün ile Porçöz markamızı güçlendirdik. Ayrıca ekstra güçlü ürün ailesine hijyenik tuvalet temizleyiciyi, sprey ürün ailesine ise çok amaçlı temizleyiciyi dahil ederek ürün gamını genişlettik.”

Hammaddede dışa bağımlılık rekabeti zorlaştırıyor

Sektörde yaşanan temel sıkıntıların başında hammaddenin geldiğini söyleyen Ahmet Pekşen, Türkiye'de hammadde üretimin yetersiz olduğunu, dolayısla üretimde ihtiyaç duyulan hammaddenin büyük kısmının ithal edildiğini aktardı. Hammaddede dışa bağımlılığın yerli üreticinin global pazarda rekebet edebilme gü- cünü düşürdüğünü belirten Pekşen, ayrıca ürün maliyetlerini de istedikleri seviyelerde tutamamalarına neden olduğunu kaydetti. Dolayısıyla global pazarda rekabet etmenin zorlaştığına dikkat çeken Pekşen, "Söz konusu sorunu çözebilmek için kimya sektöründe ana girdileri üretebilecek entegre tesislerin kurulmasına ihtiyaç var. Bunun için de yatırımcıların teşviklerle desteklenmesi gerekiyor. Şu anda bölgelere göre değişiklik gösteren bir teşvik uygulaması var, ancak entegre tesis maliyetleri minimum 50 milyon dolar seviyesinde ve oldukça yüksek bir yatırım gerektiriyor. Bu alanda faaliyet göstermeyi düşünen yatırımcılar, tüm bölgelerin teşviklerinden faydalanabilmeli ve teşvikler konusunda tüm sanayicilerin daha fazla bilgi sahibi olması sağlanabilmeli. Öte yandan önemli girdilerimizden biri olan enerji maliyetlerinin düşürülmesi rekabet edebilirlik noktasında kritik önem taşıyor. Özellikle plastik sektöründe enerji fiyatlarının globalde rekabet edebilir seviyede olmasının sektörün gelişimi açısından anlamlı olacağı kanısındayız" şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.