Çağlayan Kimya, 2019’da kişisel bakım ürünleri üretimi de yapacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - HALİL YILMAZER / KONYA

Yetiş, Puffy, Şef, Colgoclin ve Yetgon markalarıyla pazara ürün sunan Çağlayan Kimya, 2019 yılında üretmeyi planladığı kişisel bakım ürünleriyle gamını genişletecek. 1953 yılında kurulan firmalarının kimya sektörüne 1963'te kalıp sabun üretimiyle girdiğini hatırlatan Çağlayan Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akpınar, “1980'de sıvı sabun deterjanlarının üretimine başladık ve Konya'nın ilk sabun fabrikasını kurduk. 2001'de bugünkü deterjan tesisimizin temellerini attık ve yaptığımız yatırımlarla makine parkını, üretim ve depolama alanımızı genişlettik. Son dönemde yeni ürünlere yönelik Ar-ge'ye odaklandık. Yürüttüğümüz Ar-ge çalışmaları sonucu

2019 yılında kişisel bakım ürünleri üretimi de yapmayı planlıyoruz" dedi.

Ana markaları Yetiş'in yanında Puffy, Şef, Colgoclin ve Yetgon markalarıyla da pazara ürün sunduklarını dile getiren Hasan Akpınar, başta Migros ve Adese olmak üzere, birçok maket zinciri için pravite label deterjan imalatı yaptıklarını aktardı. Daha önce sadece dış pazarlara sundukları Puffy markasını iç pazara da sunmaya başladıklarını belirten Akpınar, Puffy markası altında üretikleri matik deterjanlarının beklentilerinin üzerinde bir talep ile karşılaştığına dikkat çekti. Konsantre yumuşatıcılarının da sahip olduğu kalite ve tasarımla oldukça ilgi gördüğünü kaydeden Akpınar, Puffy silikonlu temizleyici ve Puffy Oxi renkliler için temizleyici ürünlerinin de tüketiciden olum- lu dönüşler aldığını söyledi. Akpınar, yürüttükleri Ar-ge çalışmalarıyla yenilikliklerinin süreceğini bildirdi.

Ürünlerini 25 ülkede tüketiciyle buluşturuyor

Çağlayan Kimya olarak şu anda 18 bin 500 metrekare kapalı alana sahip tesiste toz ve sıvı deterjan ile asit ve baz grubu deterjanların yanı sıra endüstriyel temizlik ürünleri üretimi yaptıklarını söyleyen Hasan Akpınar, bu alanda Türkiye'nin önde gelen ilk dört firması arasında yer aldıklarına dikkat çekti. İmalatını yaptıkları ürünleri iç pazarın yanı sıra yurtdışına da gönderdiklerini aktaran Akpınar, üretimin yüzde 42'sini aralarında Ortadoğu, Afrika, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Türk cumhuriyetlerinin de bulunduğu yaklaşık 25 ülkeye ihracat ettiklerini bildirdi. Sahip oldukları geniş bayi ağı ile yurt geneline hizmet verdiklerini belirten Akpı- nar, "Yürüttüğümüz çalışmalarla satışlarımızı her geçen gün artırıyoruz ve 2015'te yakalığımız büyüme ivmemizi 2017'de de sürdürdük. Büyümenin yanı sıra 2017'de makineleşmeye yönelik çalışmalar da yürüttük. Fabrikamızın üretim ve depolama alanını büyüterek, bünyemize yeni makineler kattık. Böylece yapacağımız yeni yatırımların altyapısını oluşturduk" şeklinde konuştu.

"Yüzde 18 olan KDV oranı düşürülsün"

Sektörde yaşadıkları sıkıntılara da değinen Hasan Akpınar, KDV oranlarının yüksekliğinden yakındı. Deterjan ve temizlik maddelerinin temel tüketim maddeleri içinde yer almasına rağmen yüzde 18 oranında KDV alındığını söyleyen Akpınar, bunun haksız rekabete ne olduğunu ve ürün kâr marjını düşürdüğünü aktardı. Yüksek KDV oranının üretici ve tüke- ticiyi olumsuz etkilemenin yanında kayıt dışı ekonomiye de neden olduğunu savunan Akpınar, "KDV oranlarının deterjan ve kimya sektörü konusunda da ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Döviz kurundaki hareketlilik ile yüksek banka faizleri üreticilerin en büyük yükünü oluşturuyor. Kurda yaşanan dalgalanmalar hammadde tedariğinde sıkıntı yaratıyor. Buna yüksek KDV oranları da eklenince ürünlerimizi yabancı sermayeli ürünlerle eşit şartlarda piyasaya sunmamız zorlaşıyor. Öte yandan bugün itibarıyla Türkiye piyasasının yaklaşık yüzde 70'i yabancı menşeli markaların hakimiyetinde bulunuyor. En çok tüketilen ürünler arasında yer alan temizlik maddelerinin üretimi noktasında yerli üreticiye sunulan desteklerin artırılması gerekiyor. Altyapı, teknoloji, yatırım ve bilgilendirme gibi desteklerle önümüzün açılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.