Arkhe Kimya, ürün gamı içindeki organik ürün oranını artırmak istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Yürüttüğü Ar-ge çalışmalarıyla evsel ve endüstriyel temizlik malzemelerinde organik ve probiyotikli ürünlerin imalatına yönelen Arkhe Kimya, 2019'a kadar organik ürünlerin ürün gamı içindeki oranını yüzde 70'e çıkarmak istiyor. Ürün gamının tamamını organik ürünlere dönüştürecek çalışmalara odaklandıklarını söyleyen Arkhe Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Esra Şahiner Çırpar, “Biz, artık bio-organik ürünler üreticisiyiz. Organik ürün çalışmalarımız kapsamında çamaşır suyunun yüzde 100 organik formülünü üretmeye başladık. Yıl sonuna kadar organik ürün yelpazemizi genişleteceğiz. Böylece 2019 yılına kadar ürün gamımızın yüzde 70'ini organik ürünlere dönüştürmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Son yıllarda kimyasal ve patojen kalıntıların kanser vakalarını hızlı artırdığına dikkat çeken Esra Şahiner Çırpar, buradan hareketle probiyotikli temizlik ürünlerine yöneldiklerini aktardı. Organik ürün çalışmaları kapsamında yoğun Ar-ge yaptıklarını belirten Çırpar, Ar-ge çalışmaları sonucunda mutfaklar için yağ kir sökücü ile genel ve tuvalet banyo temizleyicilerin üretimine başladıklarını bildirdi. Yeni ürünçalışmalarınınisesürdüğünüanlatan Çırpar, bu yıl sonuna kadar karbon ağır yağ sökücü, leke sökücü ve enzimli temizleyicileri pazara sunmayı planladıklarını açıkladı. Endüstriyel temizlikte organik ürün kullanımının göz ardı edilmesinden yakınan Esra Şahiner Çırpar, şöyle konuştu: “Fabrikada tezgah basit bir yağ sökücü ile silindiğinde yağ çözücünün atığı oluşuyor. Çevreciler bunu kontamine atık olarak değerlendiriyor ve işletmeden bertaraf etmesini bekliyor. Ancak organik kimyasal ürünler atık barındırmıyor. Organik ürünler atık yönetimi kapsamında endüstride kullanılmalı.”

El temizleme köpüğünde seri üretime geçecek

Oğlunun hijyen ihtiyaçlarından esinlenerek, sabun köpüğünü ambalajladıklarını anlatan Esra Şahiner Çırpar, böylece yüzde 100 organik ve susuz da kullanılabilen el temizleme köpüğü geliştirdikleri bilgisini verdi. İmalata başlamadan önce dünya geneli patentini aldıklarını açıklayan Çırpar, bu yıl sonuna kadar el temizleme köpüğünde seri imalata geçeceklerini aktardı. Ürünü, iç pazara sunmanın yanı sıra Arpa ülkelerine de ihraç etmeyi hedeflediklerinisöyleyençırpar,“ambalajının içini beg-on valf denilen özel bir sistem ile doldurduk. Tıraş köpüğü formunda olan el temizleme köpüğü, ıslak veya kuru şekilde de kullanılabiliyor. Suyun olmadığı bir yerde el te- mizleme köpüğünü elinize sıkıp, kuru peçete ile siliyorsunuz. Yüzde 100 organik olan ürünün nemlendirme oranı da oldukça yüksek seviyede yer alıyor" diye konuştu.

Helal sertifikalı camii kokusunu Arap ülkelerine ihraç edecek

Arkhe Kimya olarak yeni ürün ve projelere yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Esra Şahiner Çırpar, üç yıl önce geliştirdikleri cami ve türbelerde gül kokusu projesi için patent başvurusunda bulunduklarını açıkladı. Söz konusu projeyi insanların cami ve türbelerde ibadet ettiği sırada diğer insanların nefes, ter, ayak kokularından rahatsız olmamaları için geliştirdiklerini kaydeden Çırpar, "Üç yıl önce ürünü ilk olarak Bursa Ulu Cami ve Yeşil Cami'de kullandık. Ardından Helal Sertifikası ile alkolsüzdür belgesini aldık. Alerjik reaksiyona sebep olmadığınadairtestlerigerçekleştirerek gerekli belgeleri aldık. Ardından yurtdışından ve il dışından Bursa'ya gelen gelen heyetlerin talebi üzerine Ankara, İstanbul, Eskişehir gibi pek çok il- deki ibadethanelere gönderdik. Bu yıl itibarıyla ürünü ihraç etmeyi hedefliyoruz. İhracat çalışmaları kapsamında ürünümüzü ilk olarak Arap ülkelerine göndermeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Arkhe Kimya olarak kimsayal ürünler pazarına, endüstriyel bakım ve koruma kimyasalları satışıyla 2007 yılında girdiklerini hatırlatan Esra Şahiner Çırpar, zamanla yaptıkları yatırımlar ve ürün geliştirme çalışmalarıyla bugün itibarıyla özel sektör ve kamu kuruluşlarına özgü proje geliştirebilecek bir noktaya ulaştıklarına dikkat çekti. Müşterilerinin yoğun olarak otomotiv ve metal sektöründe faaliyet gösterenlerden oluştuğunu ve ilerleyen yıllarda da söz konusu sektörlere hizmet vermeyi plandıklarını söyleyen Çırpar, ayrıca çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de katkı sunamaya başladıklarını aktardı. Arkhe Kimya olarak bu yıla dair büyüme hedeflerine de değinen Çırpar, yeni proje ve ihracat çalışmalarıyla sene sonuna kadar yüzde 40 büyümeyi hedeflediklerini bildirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.