“Servis ve yedek parçada online portallarımızı geliştiriyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Her markaya uygun çekici ve treylere hizmet veren Türkiye’nin en büyük üç servis noktasına sahip olduklarını belirten Zeynep Nuhoğlu, bunun dışında Türkiye’deki en geniş servis ve yedek parça ağı ile müşterilerinin operasyonlarını verimli ve kesintisiz şekilde sürdürmelerini sağladıklarını ifade etti. Avrupa ve Rusya’da 27 dilde ve 6 bin lokasyonda acil bakım hizmetlerine ulaşım için

Alo Tır hatlarını müşteri memnuniyeti departmanları ile yönettiklerini ileten Nuhoğlu, “Müşterilerimize daha hızlı hizmet verebilmek için servis ve yedek parça online portallarımızı geliştiriyoruz. Avrupa ve Rusya’da yetkilendirdiğimiz servislerimiz ve sürekli eğitimle iyileştirdiğimiz servis ağımız ile müşterilerimizin yanında oluyoruz. Sunduğumuz telematik hizmetiyle müşterilerimizin operasyonel verimliliğini artırıyoruz” ifadesini kullandı.

de konuştu.

Yurtdışında önde gelen finansal kuruluşlar ile müşterileri için finansal çözüm paketleri hazırladıklarına dikkat çeken Zeynep Nuhoğlu, Türkiye’de Tırsan Finans ile müşterileri için çözümler geliştirdiklerini vurguladı. Diğer yandan müşterilerinin operasyonel verimliliğini artıracak, toplam sahip olma maliyetini düşürecek ürünler geliştirdiklerine işaret eden Nuhoğlu, Endüstri 4.0 prensiplerine uygun üretimdeki verimliliklerini sürekli artırdıklarına dikkat çekti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.