Gefco, intermodal taşımacılığa yönelik yatırım planlarını hayata geçirecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Endüstriyel ve otomotiv lojistiği alanında uzmanlaşan Gefco, beş kıtada bulunan tesisleri ile müşterine lojistik çözümleri sunuyor. Global pazarda bu yılın ilk yarısında hedefleri üzerinde bir performans gösterdiklerini belirten Gefco Satış ve Pazarlama Direktörü Serkan Çelik, Türkiye pazarının ise aşırı değerlenen döviz kurları karşısında daha zor geçtiği bilgisini verdi. Bunun yanında yılın ikinci yarısında otomotiv sektörüne özel çözümler sunmak için depolama alanında yatırımlarının olacağını söyleyen Çelik, “Uluslararası kara nakliye alanında da intermodal taşımacılığına yönelik yatırım planlarımızı hayata geçireceğiz” dedi.

Karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu nakliye hizmetleri ile beraber gümrük, depo, vergi temsilciliği gibi konularda da katma değerli hizmetler sunduklarını anlatan Serkan Çelik, toplam 22 bin metrekarelik depo alanına sahip olduklarını ifade etti. 2017 yılında, 22 bin FTL ve LTL taşıma yanında 150 bin adet de grupaj yükleme gerçekleştirdiklerini dile getiren Çelik, “Ayrıca uzmanlığımız olan otomotiv taşımasında 420 bin araç taşıma hacmine ulaştık. Diğer yandan 2017 yılı bizim için oldukça verimli geçti. Uluslararası arenada ciroda yüzde 5.1 artışla 4.4 milyar euro’yla yılı kapattık” diye konuştu.

Gefco Grubu’nun karmaşık tedarik zinciri çözümlerinde küresel ölçeğin en iyi 10 firması arasında yer aldığını ileten Serkan Çelik, tedarik zincirleri için akıllı ve esnek çözümler tasarladıklarını ifade etti. 47 ülkede kendi tesislerinin bulunduğunu vurgulayan Çelik, yaklaşık 300 destinasyona hizmet verdiklerini aktardı. Ayrıca uluslararası arenada 13 bin kişiyi istihdam ettiklerinin altını çizen Çelik,

“Bu yıl da hem sektörel yatırımlarımızı hem de inovasyon alanındaki gelişimimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Yine bu yıl başından beri yapılan Techstars ortaklığı, inovasyon fabrikasının kurulması gibi çalışmalarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kaydetti.

Yurtiçinde 14 noktada tesisleri bulunuyor

Türkiye’de 14 noktada tesislerinin bulunduğuna dikkat çeken Serkan Çelik, bu tesislerde depolama, havayolu taşıma, otomotiv lojistiği, karayolu taşıma gibi farklı konularda faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Irak gibi Ortadoğu ülkelerindeki şubelerinin de Gefco Türkiye tarafından yönetildiğini aktaran Çelik, firmalarının 2002 yılında Türkiye’de hizmet vermeye başladığını söyledi. Gefco’nun küresel ölçekteki deneyim ve gücünü yerel uzmanlıkla birleştirmeyi amaçladıklarının altını çizen Çelik, böylelikle otomotivden sağlık ürünlerine, elektronikten tekstile kadar birçok sektörde taşımacılık, de-

po, gümrük ve vergi temsilciği dahil olmak üzere entegre lojistik hizmetleri sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Çelik, “İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Mersin, Kocaeli ve Ortadoğu ülkelerinde, Türkiye kontrolünde yönetilen tesislerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, tedarik zincirinin bir parçası olan lojistik sektörünün büyük bir değişim içinde olduğuna işaret eden Serkan Çelik, hizmet verdikleri sektörlerdeki değişikliklerin lojistik sektörünü de değiştirdiğine dikkat çekti. Örneğin; dijitalizasyon, müşteri deneyimi, mobilizasyon, sürücüsüz araçlar, elektrikli araçlar, perakende sektöründeki değişikliklerin lojistik sektörünü de etkilediğini belirten Çelik, şunları kaydetti: “Gefco da bu değişikliklerle beraber kendini geliştiriyor. Fransa’da PSA (Peugeot) için sunduğumuz bir tedarik zinciri çözümümüz var. PSA, fabrikası içinde otomotive yönelik bir tedarik zinciri çözümünü başından sonuna tasarladı, uygulamaya koydu ve yönetiyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.