Assan Alüminyum, katma değerli ürünlerle dışa bağımlılığı azaltacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Büyüme stratejisi ve yatırım planlarını katma değeri yüksek ürünlere yönelik kurgulayan Assan Alüminyum, Türkiye'nin ilk alüminyum sıcak haddeleme tesisini kuracak. Bu yılın ilk yarısında direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak haddeleme yöntemiyle alüminyum yassı mamul üretim yatırımı için

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne dahil olduklarını söyleyen

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, proje kapsamında Karasu’da yeni tesis yatırımı planladıklarını bildirdi. Güngör, "Yassı alüminyum ürün tedariğini bugün tamamen ithalatla karşılayan havacılık, otomotiv ve savunma sanayii gibi bazı stratejik sektörler, bu tesis sayesinde yerli, güvenilir ve düzenli bir kaynaktan ihtiyaçlarını temin edebilecek" dedi.

Karasu yatırımının diğer projelere de katkı sunacağını belirten Göksal Güngör, tamamı ithalat yoluyla karşılanan nitelikli alaşımlardan yassı mamullerin yerli ikamesi ile Türkiye'deki ithalat kalemini azaltıp, dış ticarete pozitif yönlü katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Göngör, öte yandan ileri teknoloji ürünü yüksek katma değerli söz konusu ürünlerle ihracatı daha da artırıp, global pazarda konumlarını güçlendireceklerine dikkat çekti.

Kibar Holding çatısı altında 1988 yılında kurulan Assan Alüminyum'un, halihazırda İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerinde yıllık 300 bin tona ulaşan kapasitesiyle Türkiye’nin yassı alüminyum sektörünün önde gelen firmalarından biri olduğunu kaydeden Göksal Güngör, ayrıca Avrupa’nın ilk üç alüminyum folyo üreticisinden biri olduklarını söyledi. Yaklaşık bin 500 çalışan ile rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleriyle distribütör, inşaat, ulaşım, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi pek çok sektöre hizmet verdiklerini aktaran Güngör, 2017 yılında döküm ve folyo üretim kapasitelerini artırmaya yönelik yatırımlar gerçekleştirdiklerini açıkladı. Dilovası’nda gerçekleştirdikleri iki yeni döküm hattı, yeni folyo haddesi ve folyo tav fırınları yatırımıyla üretim kapasitesini artırdıklarını bildiren Güngör, yüksek hızlı ve ileri seviye otomasyon sistemli yeni folyo hadde yatırımının devreye girmesiyle özellikle ambalaj sektöründe yüksek katma değerli ürünlere yöneldiklerini ve yatırımlarının sonuçlarını almaya başladıklarını vurguladı. Göngör, son-

raki aşamada ek folyo haddeleri ve düşük kalınlıklarda üretim yapabilen bir soğuk haddenin, üzerinde çalıştıkları projeler arasında yer aldığını açıkladı. 2017 yılı performanslarında da değinen Güngör, "2017'de yurtiçinde yüzde 8 büyüdük. 2017'yi, gerçekleştirdiğimiz 265 bin 500 tonluk sevkiyat ile başarılı şekilde tamamladık. Bu yıl, çıtayı daha da yükselterek 281 bin tonluk sevikiyat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Kuzey Amerika pazarında etkinliğini artırıyor

Satışların yaklaşık yüzde 75’ini dış pazarlara yaptıklarını açıklayan Göksal Güngör, bugün itibarıyla Alman-

ya, Fransa, İngiltere, Hollanda gibi AB ülkeleri başta olmak üzere dört kıtada 70 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti. Hizmet verdikleri sektörlerin farklı alanlarına yönelik önemli pazar paylarına sahip oldukları ürünlerinin bulunduğunu kaydeden Güngör, "Çeşitli ülkelerdeki lojistik tesislerimiz ile müşterilerimize özel tedarik zinciri çözümleri sunuyoruz. Avrupa’daki etkinliğimizi devam ettirirken, Kuzey Amerika gibi bölgelerde de faaliyetlerimizi arttırıyoruz. Kuzey Amerika pazarına lokal hizmet vermemize olanak sağlayacak Chicago merkezli iştrakimiz Kibar Americas bu sene başında kuruldu" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.