Saray Alüminyum panjur üretim hattını ilk yarıda devreye aldı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Mimari yapılara yönelik iç ve dış cephe çözümleri sunan Saray Alüminyum, yıllık 16 milyon metrekare kapasiteye sahip panjur üretim hattını devreye aldı. 2017 yılında 3.5 milyon liralık yatırımla aldıkları panjur üretim hattını bu yılın mart ayında faaliyete geçirdiklerini söyleyen Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, "Afrika’dan Avrupa’ya kadar 50 ülkeye ihraç ettiğimiz panjur ve kepenk sistemlerini 'Sarayroll' markasıyla pazara sunuyoruz. Yaklaşık 30 yıllık deneyimiyle inşaat sektörüne hizmet veren firmamızın geliştirdiği bu sistemler, Türkiye’de monoblok sistemlerde ve tek parçada en geniş sarıma sahip panjur sistem olma unvanına sahip" dedi.

Panjur üretim hattında, imalatına bu sene başladıkları Sarayroll panjur ve kepenk sistemlerinin hem monoblok hem de dıştan takma olmak üzere iki ayrı sistemde üretildiğini anlatan Talin Saraylı Dikici, her iki sistemde de kullanılan poliüretan iç dolgusunun ısı ve ses izolasyonunu maksimum boyuta çıkardığına dikkat çekti. Yerli ve yabancı markalı tüm pencere ve kapı sistemleriyle uyum sağlayan Sarayroll'un ahşap desenli olarak üretilebildiği gibi geniş renk seçenekleri de sunduğunu belirten Dikici; manuel, butonlu, uzaktan kumandalı ve grup kontrol sistemli olmak üzere değişik kullanım olanakları sunan Sarayroll'un akıllı ev konseptiyle uyum içinde otomasyon kolaylığı sağladığını aktardı.

Panjurun sarıldığı kutu ölçüsü 250 milimetreye kadar büyüyor

Sarayroll monoblok sistemlerde, ayrı bir profil kullanmadan sürme ve stor sineklik uygulamalarının da yapılabildiğini belirten Talin Saraylı Dikici, ileri düzey teknolojik makine ve kalıplarla üretilen Sarayroll'un motor, uzaktan kumanda, alıcı, aksesuar ve

bağlantı ekipmanlarını tek elden tedarik edilebildiğini açıkladı. Ürettikleri monoblok sistemlerde panjurun sarıldığı kutu ölçüsünün 197 milimetreden 250 milimetreye kadar çıkabildiğini bildiren Dikici, şöyle konuştu: "Bu özellik sayesinde profiller çok parçalı olmaktan kurtuluyor. Tek parça profil hem daha kolay monte ediliyor, hem de kullanım esnasında farklı parçaların uyumsuzluğundankaynaklanabilecek problemler en baştan bertaraf edilmiş oluyor. Yakın zamanda geliştirdiğimiz motorlu giyotin pencere ve küpeşte sistemimiz yoğun ilgi görüyor."

İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerde, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil ve 3.5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel ürettikleri bilgisini veren Dikici, yıllık kompozit panel üretim kapasitelerinin ise 3.5 milyon metrekare olduğunu söyledi. Yüzde 8 büyüdükleri 2017'de 560 milyon lira ciro elde ettiklerini bildiren Dikici, 2018 yılı sonrasına dair yatırım planları arasında yeni bir kompozit üretim hattı alımının bulunduğunu açıkladı. Dikici, 2017'de üretimin yaklaşık yüzde 35'ini Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya'da yer alan 50 ülkeye ihraç ettiklerini aktardı. PVC kapı ve pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini yurtdışına gönderdiklerini belirten Dikici, toplam satış ve cironun yaklaşık yüzde 35’ini ihracattan elde ettiklerini söyledi. Dikici, 2017'de 52.4 milyon dolar olan ihracatı, bu yıl 60 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini iletti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.