Sarten Grubu, bu yıl sonunda yüzde 15 büyümeyi hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Sarten olarak üretim çalışmalarına 1972 yılında Çorlu'da başladıklarını hatırlatan Zeki Sarıbekir, bugün Türkiye'nin önde gelen entegre ambalaj üreticisi olarak konserve, yemeklik yağ, zirai ilaç, madeni yağ, boya ve kozmetik gibi sektörlere kaliteli metal ve plastik ambalaj üretimi yaptıklarını söyledi. Üretimini yaptıkları ürünleri yurt içi ve dışı pazarla sunduklarını belirten Sarıbekir, ihracatın büyük bölümünün aerosol ve gıda ambalajlarından oluştuğunu söyledi. 1998 yılından bu yana başta AB ülkeleri olmak üzere Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Asya bölgelerinde yer alan 80 ülkeye ihracat yaptıklarını bildiren Sarıbekir, Amerika kıtasında ise başta ABD olmak üzere birçok pazara ürün sunduklarını aktardı. Bugün itibarıyla ihracatın toplam cirolarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğunu açıklayan Sarıbekir, "Şuanda yaklaşık 80 milyon do- lar olan ihracatımızı 2020 yılında 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"Üretimde verimliliği artırıyoruz"

Sarten olarak gelişmiş bir Ar-ge kültürüne sahip olduklarını belirten Zeki Sarıbekir, Ar-ge departmanında hayata geçirdikleri projelerle üretim tesislerindeki hat ve makineleri geliştirdiklerini aktardı. Böylece üretimde verimliliği artırdıklarına dikkat çeken Sarıbekir, "Birçok üretim yöntemini otomasyon çalışmalarıyla modernleştirdik. Aynı zamanda ürün tasarım ve geliştirme çalışmalarıyla ödüllü ve patentli plastik ve metal ambalaj tasarımlarını sektöre kazandırdık. Ar-ge merkezimizde 28 kişilik bir ekip görev yapıyor. Ar-ge merkezi ünvanı aldığımız ilk dört ayda, pet grubunda yeni kalıplar, plastik etiket kontrol sistemi, üretim hattında bantta ilerleyen kutularımız için görüntü işleme teknik- leri ile kalite kontrol sistemi ve köşeli metal ambalajlarımız için ürün barkodundan yararlanılarak ürün doğrulama sistemi projelerini hayata geçirdik" şeklinde konuştu.

Yurtdışındaki üçüncü fabrikasını Hollanda'da açtı

Bu yılın ilk yarısında yurtdışındaki üçüncü, toplamda ise 18’inci fabrikayı Hollanda’da açtıklarını bildiren Zeki Sarıbekir, Sarten Packaging Netherlands B.V bünyesinde Roosendaal’de kurulan Aerosol kutu fabrikasının konum olarak Avrupa’nın en büyük limanları arasında yer alan Antwerp ve Rotterdam arasında bulunduğunu ifade etti,

Fabrikayı öncelikli olarak kendilerinin de büyük müşterilerinden olan bir markanın ihtiyacını karşılamak için kurduklarını açıklayan Zeki Sarıbekir, söz konusu fabrika sayesinde Avrupa’da bulunan diğer müşterileri- ne de daha kolay hizmet verebildiklerini aktardı.

Ambalajın geri dönüşümle ekonomiye yeniden kazandırılmalısının önemine de değinen Sarıbekir, bugün itibarıyla Japonya'da geri dönüştürülen ambalaj oranının yüzde 95, Türkiye'de ise yüzde 55 olduğunu bildirdi. Ambalaj geri dönüşümü noktasında Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Sarıbekir, şöyle konuştu: "Toplumda konserveye yönelik algıyı doğru bir noktaya getirmemiz gerekiyor. Genel kanının aksine konserve, tam mevsiminde doğal koşullarda yetiştirilen sebze ve meyvelerin hiçbir koruyucu içermeden proses edilerek, kutulanmış bir ürün. Bu bilgiden hareketle bilinçlendirme faaliyetlerini artırmamız gerekiyor. Ambalaj üreticisi olarak bizlere, dolumculara, ilgili meslek örgütleri ve odalara sorumluluk düşüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.