“2023 yılında 45 bin tonluk üretim hacmine ulaşacağız”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Üretim oranlarının istedikleri düzeyde ilerlediğini ifade eden Ziya Kaya, “Bu yılın ilk altı ayını 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 48 oranında ciro artışı ile kapattık. Yıl sonunda ise yüzde 37 büyüme ile üretimimizi 25 bin ton civarına kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Ciro bazında ise 2017 yılını 70 milyon dolar ile kapatmıştık. 2018 sonuna kadar bu rakamı 85 milyon dolara çıkaracağımızı öngörüyoruz. 2023 yılında ise hedefimiz 130 milyon dolarlara yükselmek. 2023 yılına kadar yıllık planda cirosal büyüme hedefimiz yüzde 9” dedi.

"Ürettiğimiz katma değerli ürünler ciroya da yansıdı"

Yılbaşında bu yana ciddi bir Ar-ge çalışması içine girdiklerini belirten Ziya Kaya, “Piyasaya sunduğumuz yeni ürünler sayesinde cirodaki artışın üretim miktarındaki yükselişe nazaran daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu da ürünümüzdeki katma değeri artırdığımızın bir göstergesi. Çin, Kanada, ABD ve Almanya gibi girilmesi zor pazarlara da bu çalışmalarımız sonucunda girebiliyoruz” şeklinde belirtti.

İhracatçı ve üretici bir firma olmanın avantajıyla kurdaki yükselişten olumsuz etkilenmediklerini dile getiren Kaya, “Satışlarımızın yüzde 68’i dolar ve euro ile yapılıyor. Bunun yanında ihracat gelirimizin tamamı Eximbank’ın sigortası kapsamında bulunuyor. Doğal hedge ve bunlar gibi önlemlerimiz var. Şu an tam 83 ülkeye ihracat yaparken, bu sayıyı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya, İngiltere, Güney Afrika, Suudi Arabistan, ABD, Kanada, Meksika, İspanya, Portekiz, Romanya, Fas ve Tunus geliyor. Endüstriyel laminasyonda Avrupa’nın önde gelen isimlerinden biri olan firmamız, özellikle PE film, bariyer film ve çok katlı laminasyon ürünlerinin ihracatında lider konumda” diye konuştu.

Doların etkisiyle ihracata daha faz- la yöneleceklerini de sözlerine ekleyen Kaya, şu anda üretimlerinin yüzde 45’ini iç pazara, yüzde 55’ini ise ihracata ayırdıklarını ifade ederek, ilerleyen dönemlerde bu oranı yüzde 75’e çıkaracaklarını söyledi. Hedeflerinden birinin de ilk 500 sanayi firması arasına girmek olduğunu bildiren Ziya Kaya sözlerini şu şekilde tamamladı: “Önümüzdeki süreçte ilk 500 şirketin içine girme hedefi yine makul olarak belirlenmiş bir hedef. Şu anda koyduğumuz hedefler doğrultusunda yatırımlarımızı ileriyi görerek yapıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.